Ağar, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından 2023 yılında en fazla ihracat yapan firmaların ödüllendirilmesi amacıyla Merkezefendi Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin bilgiler verdi.

Canla, başla çalışarak ülkenin refahını artırmaya katkıda bulunan, büyük fedakarlıklarla emeğini ortaya koyan tüm ihracatçılara, yatırım ve üretim yapan herkese teşekkür eden Ağar, şunları kaydetti:

"Bugün burada rakamlarla ifade edebiliyor olsak da siz değerli ihracatçılarımızın istihdamımıza, ihracatımıza sunduğu katkı paha biçilemez. Ticaret Bakanlığı olarak biz de ülkemiz ekonomisine katkıda bulunan ülkemizin her yerinden her sektörden firmamızın kıymetinin bilincinde olarak ülkemizin ekonomik refahını yükseltmek adına çalışmalarımızı durmaksızın sürdürüyoruz. Ülkemiz genç, eğitimli ve dinamik nüfusu, gelişmiş, yenilikçi ve çeşitlendirilmiş sanayi altyapısı ve stratejik coğrafi konumu ile küresel ticarette güçlü, önemli ve rekabetçi bir aktör olarak öne çıkıyor. Yüksek büyüme oranları ve istikrarlı ekonomik politikalar küresel gücümüzü pekiştirmekle, ihracatımızın her yıl artış göstermesi ülkemizin küresel ticaretteki önemini bir üst noktaya taşımaktadır. "

Ağar, dünyanın dört bir yanında siyasi, ekonomik, sosyal değişimlerin yaşandığı çok kritik bir dönemden geçtiğini bildirdi.

Küreselleşen dünyanın bir neticesi olarak da bu değişimlerin etkilerinin hissedildiğini ifade eden Ağar, şöyle devam etti:

"Küresel olarak ciddi siyasi ve ekonomik zorlukların yaşandığı bir dönemde artan belirsizliklere rağmen ülkemiz ihracatını arttırmaya, istihdam yaratmaya, katma değer oluşturmaya ve markalar çıkarmaya devam etmekte, hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Tüm bu güçlüklere rağmen uyguladığımız ve uygulama devam edilen etkili politikalar neticesinde ekonomimiz 2003-2023 döneminde yıllık ortalama yüzde 5.4 oranında büyüyerek küresel anlamda çok güçlü bir performans sergilemiştir. İhracatı arttırmaya ve ithalata düşürmeye yönelik atılan adımlar neticesinde 2024 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5.7 büyümenin 1.6 puanı net, mal ve hizmet ihracatından gelmiştir. Nitekim 2024 yılının ilk yarısında ihracatımız geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 oranında artarak 125.4 milyar dolara ulaştı."

Piyasa bozucu eylemler nedeniyle 889 milyon lira idari para cezası kesildi Piyasa bozucu eylemler nedeniyle 889 milyon lira idari para cezası kesildi

Ağar, yıl sonunda mal ihracatının 267 milyar dolara, hizmet ihracatının ise 110 milyar doları aşmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA