Devlet Tiyatroları (DT), Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği kurtuluş mücadelesinin, 19 Mayıs 1919'dan 23 Nisan 1920'de Meclis'in açılmasına kadar geçen döneminin anlatıldığı "Yüzyıllık Destan: Ateş" oyununun prömiyerini, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yapacak.


Ankara Devlet Tiyatrosunca sahnelenecek oyunun Akün Sahnesi'ndeki provalarını görüntülendi.

Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandıracak DT Genel Müdür Yardımcısı Emre Başer, AA muhabirine, Cumhuriyet'in 100. yılında Atatürk'ü sahnede canlandırmanın büyük onur olduğunu vurguladı.

Başer, "Cumhuriyet'imizin 100. yılında bir Cumhuriyet kurumu olan Devlet Tiyatrolarında bu rolü üstlenmek, uykularımı kaçıracak şekilde büyük bir sorumluluk. Layıkıyla çalıştık, doğru aktarmaya özen gösterdik. Metnimiz, yönetmenimiz şahane. İyi bir ekip çalışmasıyla o günleri anlatmaya özen gösterdik." dedi.

Mustafa Kemal Paşa'yı oynamanın kolay olmadığını çünkü herkesin aklındaki Atatürk'ün ayrı ayrı kıymetli olduğunu belirten Başer, "Devlet Tiyatrosu sanatçısıyım. Uzun yıllardır sahnedeyim. Birçok rolde oynadım ama hiç bu kadar heyecanlandığımı hatırlamıyorum. Atatürk gibi düşünmek zorundasınız. Duruşunu, bakışını çözümledim ama hem o günleri aktarabilmek hem o mücadeleyi anlatabilmek ve de Atatürk'ü insani yönleriyle yorumlamak oldukça zor. Umarım başarmışızdır." ifadelerini kullandı.

Başer, DT Genel Müdürü Tamer Karadağlı'nın göreve geldiği ilk gün itibarıyla projeyi zikretmeye başladığını, bu oyunun oynanmasını arzu ettiğini söyledi.

Emre Başer, oyunu her ay birkaç ilde oynamayı planladıklarını ve tüm Türkiye'de sahnelemek istediklerini dile getirdi.

Son Hasat Film ekibi Başkan Özcan’ı makamında ziyaret etti Son Hasat Film ekibi Başkan Özcan’ı makamında ziyaret etti

Süreç 3 oyunla seyircinin karşısında olacak
Oyunun yazarı Haluk Özenç de Cumhuriyet'in 100 yıllık sürecini anlatan oyunların olması düşüncesiyle 2019'da araştırmalara başladığını ve 40 bin sayfanın üzerinde kaynak okuduğunu belirtti.

Özenç, şu ifadeleri kullandı:

"Yazmaya başladığımda 19 Mayıs 1919'dan 29 Ekim 2023'e kadar olan süreci çok güzel nasıl seyirciye aktarabiliriz, bunun çabası içine girdim. Zorlu bu süreci 3 döneme ayırdım. 19 Mayıs 1919'dan 23 Nisan 1920'ye kadar olan dönem birinci bölüm. İkinci bölüm, 30 Ağustos 1922'ye kadar yani Büyük Taarruz'un kazanılmasına kadar olan süreci, üçüncü bölüm ise 30 Ağustos 1922'den 29 Ekim 1923'e kadar anlatıyor. Tek tek yazdım. Devlet Tiyatroları, çalışmalarımı değerlendirdi, eser olarak kabul etti. İlk bölümü yani 'Yüzyıllık Destan: Ateş' ile 29 Ekim'de prömiyer yapacağız. Diğer bölümleri de 2024'te sahneye koyacağız."

Prömiyeri yapılacak eserde, 23 Nisan 1920'de Meclis açılıncaya kadar neler yaşandığını, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kol kola çıktıkları süreci, Anadolu'da yakılan ateşi anlatacaklarını dile getiren Özenç, "Atatürk'ü, o yılları anlatmak o kadar zor ki. Okumak, araştırmak önemli. En önemlisi Atatürk'ü doğru anlatmak zorundayız. Kurtuluş Savaşı çok zor kazanıldı. Amacımız, yeni nesillere 100. yılda o zamanlar neler yaşandığını, en sıcak, en doğru ve en samimi şekilde sahnede anlatabilmek." dedi. (AA)