Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Muğla Büyükşehir Belediyeleri işbirliğiyle gerçekleştirilen projeyle Didim ve Bodrum arasında deniz otobüsü seferleri CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de katıldığı törenle başladı. Deniz otobüsleri her gün Didim, Turgureis ve Bodrum arasında karşılıklı olarak 3 sefer yapacak. 

Whatsapp Image 2024 07 01 At 18.42.03

Didim’deki D Marin’de düzenlenen törende konuşan CHP Lideri Özgür Özel, Ege Bölgesi’nde yerel seçimlerde 8’de 8 yaptıklarını, turistik bölgelerin tümünün de CHP yönetiminde olduğunu belirterek, “CHP’li belediyelerin zorlukları, güçlükleri vardır ancak mazeretleri yoktur. CHP’li belediyeler hizmetin en iyisini sunar. Onları yürekten kutluyoruz. Bugün çok anlamlı bir gün. Bugün Kabotaj Bayramı. Kabotaj, bir ülkenin karasuları ve limanlarında gemi işletme ve her türlü limancılık hizmetinin kendi kontrolünde bulunduğunun tescilidir. Genç cumhuriyetimiz siyasi bağımsızlığı elde ederken bir yandan da ekonomik bağımsızlık için kararlı adımları atmıştır. Bu konuda 19 Nisan 1926 günü Kabotaj Kanunu Meclis’ten geçmiş ve 1 Temmuz 1926’dan itibaren yürürlüğe girmiştir. Genç cumhuriyet kendi karasularında kendi limanlarını işletme, kendi gemilerini işletme hakkını tescil etmiştir. Atamızın dediği gibi siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, iktisadi zaferlere dönüşmezse kalıcı olamazlar. Bu yüzden Kabotaj Kanunu önemlidir” görüşlerini dile getirdi. 

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Patmos’la başlattığı deniz ulaşımı seferlerini çok önemsediklerini vurgulayan Özel, Türk – Yunan ve Akdeniz ilişkilerinde barışın öneminin altını çizdi.

Seyahatsever gençler Aydın’ı keşfediyor Seyahatsever gençler Aydın’ı keşfediyor

“UMARIM İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ ORTAK PROJELERİMİZ DE GELECEK” 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras ile birlikte ortak projelerin artarak devam etmesini umduklarını ifade etti. 

Başkan Çerçioğlu, “Bugün Muğla ve Aydın’ın ortak başlattığı deniz otobüsü seferlerinin ilkinin, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda olmasından dolayı çok mutluyum. Bu bir ilk. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Umarım ikinci, üçüncü ortak projelerimiz de gelecek” dedi. 

Whatsapp Image 2024 07 01 At 18.41.42

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras ise, projenin Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nda hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaparak, Türkiye'nin denizlerindeki egemenliğinin sembolü olan bu günün anlamına değindi.  

Başkan Aras, “Bugün 1 Temmuz Kabotaj Bayramı'nda, denizlerdeki bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin sembolü olan özel bir günde, sevgili Özlem Başkan’ım ile birlikte halkımıza verdiğimiz sözü yerine getirmek için çok önemli bir proje hayata geçiriliyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de vurguladığı gibi, İzmir İktisat Kongresi'nde denizlerdeki egemenliğin Türk ulusuna geçmesi, Kabotaj Kanunu'nun temellerinden biridir. Bu kararlar, Lozan'a da altlık oluşturmuş ve Türk denizlerinin hakimiyetini yeniden Türk ulusuna kazandırmıştır. Bugünün anlam ve önemine binaen, Bodrum-Turgutreis-Didim arası deniz seferleri başlatıldı. Yarından itibaren ise Marmaris-Fethiye hattında da seferler düzenlenecek. Bu projelerle, kültürel mirasımızı koruyarak geleceğe taşımak ve hizmeti her yere ulaştırmak gibi görevlerimizi yerine getirmeyi hedefliyoruz ” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 07 01 At 18.42.32

Konuşmaların ardından Genel Başkan Özel, Başkan Çerçioğlu, Başkan Aras ve protokol mensuplarıyla beraber ilk seferin açılış kurdelesini kesti. Çerçioğlu ve Aras, Özel’e dürbün hediye etti. Özel ve beraberindekiler daha sonra deniz otobüsüne binerek Bodrum’a hareket etti.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR