Yurt gezileri kapsamında partisinin Aydın teşkilatını ziyaret eden DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, iktidarın politikalarını eleştirdi. 

“Bizim geleneğimizde Ege’nin ve Aydın’ın özel bir manası var. Şehit Başbakanımız Menderes’in emanetini yerine getirmek adına var gücümüzle çalışacağız” diyen Uysal, “Siyahla beyaz arasına sıkıştırılmış bir Türkiye gündeminde inandığımız doğruları dün olduğu gibi bugün de savunmaya devam ediyoruz, devam edeceğiz. Asıl olan millettir, kamu menfaatidir. 20 yıldır bu ülkenin kaynaklarının kötü yönetildiği kanaatindeyiz. Türkiye’de ne adli ne idari ne de medya denetimi yapamadığımız için kaynaklarımızın yarısı çarçur oluyor” diye konuştu. 

Whatsapp Image 2024 05 31 At 19.05.38 (1)

“ÜLKE CAN YAKICI MESELELERİ VAR”

Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok uzun süredir keyfi, kişiselleşmiş, sadece ve sadece bir kişinin iktidarını sürdürmek için kamunun bütün kaynaklarının seferber edildiğini görüyoruz. Bunca yıl kaynaklar kötü kullanılmış, şimdi bu ülkenin karşısına bütçenin yüzde birine tekabül edecek bir rakamla ‘tasarruf edeceğiz’ diye çıkılarak milletle, insanımızla dalga geçildiğine şahit oluyoruz. Bir yandan tasarruf diyeceksiniz diğer yandan bakanlığınızın kadastro uçağını kendi memleketi Kayseri’ye uçuş için kullandığı bir ülkede, yerli deyip Togg arabası deyip şatafat içerisinde ülkenin kaynaklarını sömüren bir anlayışın olduğu yerde zihniyet değişmediği sürece Türkiye’nin bu meselelere çözüm üretme şansı yok. Ülkenin çok can yakıcı meseleleri var ama iktidar kaybettiği psikolojik üstünlüğü yeniden ele alabilmek için yeni anayasa gibi tartışmaları gündeme getiriyor.”

‘DEMOKRATİK İKLİM’ VURGUSU 

Demokratik bir iklime geçiş için, “Demokrasiye Geçiş Programı” öneren Uysal, Seçim Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu, Meclis’in bütçe hakkının iade edilmesi gibi alanlarda demokratik düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. 

Parlamentodaki 3 milletvekiliyle toplumun geniş kesimlerinin sözcüsü olmaya gayret ettiklerini belirten Uysal, milletin iradesinin Meclis’e yansımasının önemine değindi. 

Nazilli’yi üzen ölüm Nazilli’yi üzen ölüm

Uysal, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Toplantıya DP İl Başkanı Serhat Emanet ve parti yöneticileri de katıldı. 

Whatsapp Image 2024 05 31 At 19.05.38

Muhabir: KIVANÇ UĞUR