Efeler Belediyesi tarafından Aydın KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda gerçekleşen ve Zeren Ertaş isimli öğrencinin hayatını kaybettiği asansör kazasıyla ilgili belediyenin taşeronun firmasının ihmali olup olmadığıyla ilgili sorulara açıklık getirdi. Efeler Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Yurt idaresinin anlaşmalı olduğu bakım firması ayrı bir şirket olup Efeler Belediyesi ile hiçbir bağı yoktur” ifadelerine yer verildi. Akreditest firması ile 17 Mart’ta protokol imzalandığının belirtildiği açıklamada, söz konusu firmanın olayın meydana geldiği kız yurdundaki C blokta bulunan iki asansörün ilkini 13 Temmuz diğeriniyse 11 Eylül’de denetlediği, hafif kusurlu (mavi etiket) bularak raporladığı, tespit edilen uygunsuzlukları da yurt idaresine ve bakım firmasına bildirdiği bilgisine yer verildi.

“KAMUOYUNU YANILTICI NİTELİK TAŞIMAKTADIR”

Efeler Belediyesi’nden konuya ilişkin kamuoyuna yapılan duyuruda, “İlçemiz sınırları içerisinde yer alan Işıklı Mahallesi’ndeki Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Aydın- Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda meydana gelen ve bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan üzücü olayın ardından kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. İnternet üzerinden haber paylaşımı yapan yerel bir sitede, 26.10.2023 tarihinde saat 11.43’de yayımlanan “Aydın’daki asansör faciasında Efeler Belediyesi’nin taşeron firmasının ihmali var mı?” başlıklı haberin içeriğinde belediyemizi suçlayan herhangi bir ifade bulunmamasına rağmen haber başlığının yanıltıcı ve toplumsal öfkeyi kurumumuza yönlendirici olması, kamuoyunu yanıltıcı nitelik taşımaktadır.

Aile ve Gençlik Fonu kurulmasına dair karar Resmi Gazete'de Aile ve Gençlik Fonu kurulmasına dair karar Resmi Gazete'de

“BAKIM FİRMASININ EFELER BELEDİYESİ İLE HİÇBİR BAĞI YOKTUR”

Efeler Belediyesi’nin yasal yükümlülüğü A tipi muayene kuruluşlarından bir tanesi ile iş birliği protokolü imzalanarak firma aracılığıyla ilçe sınırları içerisindeki asansörlerin denetimlerinin yapılması ile sınırlıdır. Bu kapsamda Akreditest firması ile 17.03.2020 tarihinde söz konusu işlerin yürütülmesi için protokol imzalanmıştır. Akredistest firması, olayın meydana geldiği kız yurdundaki C blokta bulunan iki asansörün ilkini 13.07.2023 tarihinde diğerini 11.09.2023 tarihinde denetlemiş, hafif kusurlu (mavi etiket) bularak raporlamış, tespit edilen uygunsuzlukları yurt idaresine ve bakım firmasına bildirmiştir. Denetim firmasının yükümlülüğü yönetmelikler uyarınca burada sona ermektedir. Yurt idaresinin anlaşmalı olduğu bakım firması ayrı bir şirket olup Efeler Belediyesi ile hiçbir bağı yoktur. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla arz ederiz” ifadelerine yer verildi. (MURAT TAN)