Hürriyetçi Eğitim Sen Aydın İl Temsilciliği Nazilli İstasyon Meydanı’nda Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin basın açıklaması yaptı. İl Temsilcisi Mehmet Küçükbeyazıt’ın okuduğu açıklamada Millî Eğitim Bakanlığı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ni hazırlarken öğretmenlerin fikrini almadığı gerekçesiyle eleştirilirken Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK)’nın bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinden sonra Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yine öğretmenlerin görüşlerini almadan, yeni bir ÖMK düzenlemesini hazırlayarak TBMM’ye göndermeye çalıştığı belirtildi.

“KARİYER BASAMAKLARI DEĞİŞTİRİLMEDİ”

Yeni ÖMK’ya eleştirilerin yöneltildiği açıklamada “Hazırlanan ÖMK ile çalışma koşullarının, ekonomik ve sosyal hakların düzeltilmesi beklenirken cezaların bulunduğu ama ödülün bulunmadığı bir kanunla karşı karşıyayız. Milli Eğitim Eski Bakanı Mahmut Özer’in bakanlığı döneminde uzman öğretmenlik unvanı için “10 yıl görev şartını 5 yıla düşüreceğiz” başöğretmenlik unvanı için ise “uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartını kaldırıyoruz” açıklaması ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in, öğretmenler odası buluşmalarında, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik süre şartının azaltılacağını ifade etmesine rağmen, kanun taslağında kariyer basamakları eski haliyle devam etmektedir” denildi.

YENİ KANUN TEKLİFİNE ELEŞTİRİLER

Açıklamanın devamında özetle şu ifadeler yer aldı: “Aynı kanun taslağına göre; Milli Eğitim Akademisi kurulacağı, atama bekleyen öğretmenlerin KPSS sınav puanına göre akademide eğitim aldıktan sonra ve başarılı olmaları durumunda öğretmen olma şartı getirilmektedir.Milli Eğitim Bakanı eğitim fakültelerinin verdiği eğitime güvenmediğini açıkça beyan etmiştir. Akademi’ye seçilecek akademisyen ve öğretmen seçiminin bir kriteri bulunmamaktadır. Yani akademi, adam kayırmanın ve torpilin yolunu açmaya namzettir. Akademiler bağımsız ve özerk yapılardır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı açılacak Akademi tüm ön şartlardan yoksundur. Yönetmeliğinin 48. maddesinde öğretmenlerin bulunduğu kurumda azami çalışma süresinin 12 yıl olduğu şeklinde daha önceden mevcut olan bir düzenlemeyi kanuna koyarak zaman içinde rotasyona yasal dayanak oluşturmaya çalışmaktadır. Kanunda önemli bir husus ise “uzman ya da başöğretmen olmak için aranan şartlardan birinin de kademe ilerleme cezası almamak” olmasıdır. İdari bir cezayla cezalandırılan öğretmen ikinci defa mali olarak cezalandırılmak istenmektedir. ‘Uluslar arası proje yürüten okullara yapılacak öğretmen atamaları bakan onayıyla yapılır’ maddesiyle proje okullarında var olan keyfi, eş, dost, akraba ve yandaş idareci ve öğretmen atamaları kanun korumasına alınmaktadır.”

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Açıklamanın son bölümünde öğretmenlerin talepleri dile getirildi. Buna göre “Uzman ve Başöğretmenlik tazminatları emekliliğe yansıtılmalıdır.Daha önce verilen söz gereği Uzman Öğretmenlik başvuru süresi 5 yıla Başöğretmenlik için 10 yıla düşürülmelidir. Uzman ve Başöğretmenlik için sınav şartı kaldırılmalıdır. Ek ders ücretleri yüzde 100 oranında artırılmalıdır. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması kaldırılmalı ve kadrolu istihdam modeline geçilmelidir.

Büyükşehir’den aşure hayrı Büyükşehir’den aşure hayrı

En düşük öğretmen maaşı yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere tazminat ödenmelidir. Kamuda ilk işe alımlarda Mülakat uygulamasına son verilmelidir. Öğretmen atamalarında KPSS puan üstünlüğü tek kriter olmalıdır” denildi. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR