İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Her bir çarşı ve mahallemizin güvenliğini, Türkiye’nin huzuru olarak görüyor, kötülüğü engellemek için varımızı yoğumuzu ortaya koyuyoruz. Mahallelerimizin güvenliğine ayrı bir özen gösteriyoruz." dedi.

THY'den 599 liraya iç hatlarda indirimli bilet kampanyası THY'den 599 liraya iç hatlarda indirimli bilet kampanyası

Bakan Yerlikaya, Gölbaşı Polis Akademisi'nde düzenlenen Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmada, 1363 yeni mezunun emniyet teşkilatının gücüne güç kattığını söyledi.

Çarşı ve mahalle bekçilerini mezun etmekten kıvanç duyduklarını dile getiren Yerlikaya, "İçişleri Bakanlığı olarak her bir çarşı ve mahallemizin güvenliğini, Türkiye'nin huzuru olarak görüyor, kötülüğü engellemek için varımızı yoğumuzu ortaya koyuyoruz. Mahallelerimizin güvenliğine ayrı bir özen gösteriyoruz." diye konuştu.

Yerlikaya, polis teşkilatının, her türlü tehlikeyi bertaraf etmek için daima teyakkuzda ve göreve hazır olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Sizler bugün, insanımızın huzur ve güven içinde yaşama hakkını korumak için yemin edeceksiniz. Hiçbir insanımız, 'Şu ıssız sokaktan geçerken başıma bir şey gelir mi' endişesi duymayacak. Sizler, mahallerimizi aydınlatan birer fener olacaksınız. Gecenin bir yarısında, uzaklardan gelen bir düdük sesi bizlere, sizlerin varlığını hissettirecek. Hepimiz anlayacağız ki bekçilerimiz vazife başındadır. Varlığınız, sokaktaki ayak sesleriniz suçun işlenmesini caydıracak, suç olaylarının sayısını inşallah daha da azaltacaktır."

Yerlikaya, Türkiye'de görev yapan 31 bin 50 bekçinin bugüne kadar 18 bin 300 hırsızlık olayına müdahale ettiğini, 2 bin 831 kayıp çocuğu ailelerine teslim ettiğini ve 18 yaş üstü kayıp 7 bin 556 vatandaşı bulduğunu aktararak, "Bu rakamlar bekçilerimizin vazifesini hakkıyla yaptığını, milletimizin güvenine layık olduğunu bize teyit ediyor." diye konuştu.

Bakan Yerlikaya, yeni mezunlara, ailelerine, Polis Akademisine, eğitimlerde görev alanlara teşekkür etti, yeni mezunlara ayrıca başarı diledi. (AA)