Rusya’da "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında Ege mutfağı tanıtıldı Rusya’da "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında Ege mutfağı tanıtıldı

Dernek üyeleri hem Ege Bölgesi’nin hem de diğer bölgelerin içinde yer alan gerek antik kentler gerekse turistik kentler olsun yürüyüş etkinlikleriyle ziyarette bulunuyor. Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen etkinlik kapsamında İzmir’e bağlı ‘Yavaş Şehir’ olarak adlandırılan Seferihisar’a ziyaret gerçekleştirildi. Burada ün yapmış olan Sığacık Mahallesi’nde kısa bir süre mola verildi ve ziyaret noktalarına gidildi. Dernek üyeleri daha sonra Sığacık sınırları içerisinde yer alan Teos antik kentine giderek incelemelerde bulundu. Konuyla ilgili olarak dernek başkanı Bahattin Sürücü yaptığı açıklamalarda; “Bu haftaki etkinliğimizi Türkiye’nin ilk yavaş şehri (Cittaslow) Seferihisar’a bağlı doğa ve tarih cenneti Sığacık’ta gerçekleştirdik. Baharın tüm güzelliklerinin sergilendiği bir parkurdan 12 antik İon kentinden biri olan Teos’a yürüdük. Profesyonel turist rehberi Hakan Bahçecioğlu’yla Teos’un geniş arazilerini gezerek antik dönem hikayelerini dinledik.Antik dünyanın Bağ ve Şarap Tanrısı Dionysos’a adanan tapınağı, en iyi korunmuş yapılarından biri olan Bouleuterion’u, görkemli tiyatroyu, döneminde Teos Grisi ve Afrikano mermerlerinin Roma’ya taşındığı 80 gemi kapasiteli antik limanını dolaştık. Antik bir kentin sadece binlerce yıllık kültürel miraslarını değil, aynı zamanda bu yapıtlar sayesinde doğanın da nasıl korunduğunu yerinde gördük.

Teosluların da zeytinlerini topladığı 2 bin yıla ulaşan tarihe tanıklık etmiş zeytin ağaçlarını hayranlıkla izledik. Geleneksel hayvancılığın Teos’un taşlarının arasında binlerce yıl önce olduğu gibi hala otlamaya devam ettiğini gördük, baharın tüm güzelliklerini doyasıya yaşadık.

Teos etkinliğimiz bittikten sonra küçük bir balıkçı köyüyken son yıllarda Batı Anadolu’nun favori yerlerinden biri haline gelen Sığacık’a geldik. Sığacık’ın kıyısal alanlarını bir tekneyle dolaşarak izledik.

Cumbalı taş evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, begonviller ve sardunyalarla süslenmiş balkonlarıyla Sığacık Kaleiçi’ndeki evlerin arasında kurulmuş pazarını gezdik” ifadelerini kullandı.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR