Nazilli’de son bir haftadır kavurucu sıcaklar hüküm sürüyor. Geçtiğimiz yıllarda aşırı sıcakların başlamasıyla klima satışlarında patlama yaşanırdı ancak bu sene ekonominin kötü gidişine bağlı olarak özellikle dar gelirli vatandaşların alım gücünün düşmesi fiyatı nispeten uygun olan havadar tipi soğutucuların tercih edilmesine yol açtı.

Vahap Ağca

Nazilli’de hizmet veren bir mağazanın yetkilisi Vahap Ağca klima satışlarının aşırı sıcaklara rağmen beklendiği kadar hareketlenmediğini buna karşılık vantilatör ve özellikle de havadar olarak tabir edilen soğutucuların tercih edildiğini söyledi. Ağca “Önceki yıllarda aşırı sıcaklar başladığı zaman klima stoklarımız tükenirdi. Ama bu yıl alım gücü çok düşük olduğundan dar gelirli vatandaşlar vantilatör veya havadarı tercih ediyor. 12’lik klimaların fiyatları 23 bin ile 40 lira arasında değişirken 5 bin liraya bile havadar bulunabiliyor. Bu tür ürünlerin içine su veya buz konulabiliyor. Klima yerine havadar satışlarında çok büyük hareketlenme var” dedi.

Zafer Kaya

“İNSANLAR HAVADARA YÖNELDİ”

Klima satışı yapan Zafer Kaya da aşırı sıcakların başladığı geçen haftadan bu yana havadar satışlarında artış görüldüğünü söyledi. Klima fiyatlarının yüksek olması nedeniyle insanların ya ihtiyaçlarından daha küçük klimalar ya da havadar aldıklarını belirten Kaya “İnsanlar 18’lik klima yerine 12’lik klimaya yöneldi. Seçimden sonra kredi kartı taksitlerinde kısıtlamaya gidilmesi faizlerin artması nedeniyle alım gücü düştü. Klima fiyatları 24 bin ile 70 bin arasında değişirken havadar fiyatları 5 bin liradan başlayıp 15 liraya kadar çıkıyor” şeklinde konuştu.

kenan sal

Başkan Özgür Arıcı: Yaraları sarıyoruz Başkan Özgür Arıcı: Yaraları sarıyoruz

“KLİMA SATIŞLARI DÜŞÜK”

Nazilli’de hizmet veren bir mağazanın müdürü Kenan Sal da klimalardan çok soğutucu ve vantilatörlerde hareketlilik var olduğunu söyledi. Sal “Geçmiş yılllardaki kadar hareketlilik yaşamıyoruz. Klima fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 25-30 civarında artış oldu. Firmalar kıştan stok yaptıkları için enflasyon oranında bir artış olmadı buna rağmen insanların alım gücü düşük. Bunu net bir

şekilde hissediyoruz. Klimalarda fiyat 20 binden başlayıp 39 bine kadar çıkıyor. Elden taksit imkanı sunuyoruz. Peşin satışlarda kampanyalarımız var ama buna rağmen klima satışları beklendiğimiz düzeyde değil “ ifadelerini kullandı.

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR