BMW'nin Macaristan fabrikasının inşası Togg referansıyla Türk firmasına emanet BMW'nin Macaristan fabrikasının inşası Togg referansıyla Türk firmasına emanet

Orta Vadeli Plan (OVP) kapsamında, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından önerilen ve doğrudan vergi gelirlerini artırıcı amaçlı yeni bir vergi paketi taslağı hazırlandı.

Taslağın temmuz ayının ilk yarısında TBMM’ye sunulması bekleniyor. Taslağın içinde yurt dışı çıkış harcanın 150 TL'den, 3 bin TL'ye çıkartılması, kira gelirlerinden yüzde 20 stopaj kesilmesi, engelli araçlarının vergi muafiyetinin kaldırılması gibi tartışmalı öneriler bulunuyor. Kamuoyunda tartışmalara neden olan taslağa ilişkin Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Petek değerlendirmelerde bulundu.

“PAKET GERÇEKÇİ DEĞİL”

Yeni vergi paketi taslağını gerçekçi bulmadığını belirten Ali Petek “Ezilenlerin üstüne ihale edilmiş bir taslak” yorumunda bulundu. Petek “Türkiye’de varlık sahibi olanlar değil yoksullar vergi yükü altında eziliyor. Vergi servet sahiplerinden alınır. Vergilendirmede kamu vicdanı çok önemlidir. Gelir dağılımını bozarak çok tehlikeli bir şey yapıyorlar. Bu paketle hedeflenen gelir 250 milyar lira. Oysa ki son üç yıl içinde affedilen vergi miktarı 600 milyarın üzerinde” dedi. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR