Vali Canbolat yangın alanında çalışmaları yerinde inceledi Vali Canbolat yangın alanında çalışmaları yerinde inceledi

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, “Saldırıların bütün sebebi İYİ Parti’nin yeniden yükselişe geçmesi. Tüm teşkilatlarımızla dimdik ayaktayız” dedi.

Yaşanan son siyasal gelişmeleri ilçe başkanları ve parti yöneticileriyle birlikte Kahve Bahane’de düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Ertürk, 31 Mart yerel seçimlerine İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) tarafından alınan karar uyarınca kendi adaylarıyla girdiklerini anımsattı.

Mutfaktaki yangının iktidarı sendelettiğini ve iktidarın karşısında en güçlü görülen CHP’nin birinci parti olduğunu söyleyen Ertürk, “Yerel seçimlerden yüzde 4’e yakın bir oyla başarısız olarak çıktık. Sayın Akşener siyasi ahlak tavrı sergileyerek genel başkanlık görevinden istifa etti. 1 ay gibi kısa sürede genel merkezimiz 4 adaylı kongre gerçekleştirdi. Delegelerimizin teveccühüyle genel başkanlığa Müsavat Dervişoğlu seçildi. Tüm teşkilatlarımızla dimdik ayaktayız. Yapılacak genel seçimlerde merkezde konumlanmış vaziyetteyiz. Yüce Türk milletinin teveccühüyle iktidara yürüme azim ve kararlığında bir partiyiz” dedi.

“VEFASIZLIK ÖRNEĞİ…”

Partiden istifa eden bazı isimlerin gerek şahsına gerekse de partiye ağır ithamlarda bulunmasını “vefasızlık örneği” olarak nitelendiren Ertürk, “Kuşadası’nda kazanamamış olsak da güzel bir başarı örneği sergiledik. Partimiz 9 belediye meclis üyesi çıkardı. Meclis üyeleri arasındaki uyuşmazlıklar, ilçe başkanının taraflı davranması, objektifliğini yitirmesi tüzüğe aykırı davranışlar neticesinde ilçe başkanı görevden alınarak Behçet Alp atanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

“İKİNCİ EKMELEDDİN İHSANOĞLU VAKASINI YAŞATTILAR”

“Bizlerle yol yürümek isteyenleri davet ediyoruz” diyen Ertürk, “Yerel seçimlerden sonra 70 -80 kişilik istifa var. Geri dönmek isteyenler de var. Ben il yönetimini kurarken de geri dönenler oldu. İl genelinde 8 bin dolayında üyemiz var. Saldırıların bütün sebebi İYİ Parti’nin yeniden yükselişe geçmesi. Vatandaş, 2024 yerel seçimlerinde niçin CHP’yi birinci parti yaptı? Adıyaman’da, Afyon’da CHP’nin kazanacağını tahmin ediyor muydunuz? AKP’nin karşısında kim güçlüyse ona oy verdi insanlar. AKP’nin karşısında kimi güçlü gördüyse seçmen ona oy verdi. Bir ceza kesti yani. Bu cezayı, genel seçimlerde vermesi gereken tepkiyi maalesef yerel seçimlerde verdi. Türkiye’nin en önemli seçimi Kılıçdaroğlu’nun inadı yüzünden kaybedildi. Bunu Sayın Özgür Özel de söylüyor. Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye ikinci Ekmeleddin İhsanoğlu vakasını yaşattı. 0.20 alan parti mecliste temsil ediliyor. 0.33 alan parti temsil ediliyor. Bunlara 70 milletvekili adayı verdi, 39 tanesi kazandı” sözleriyle bu durumu “seçim rüşveti” olarak yorumladı.

“22 yıldır neyi düzelttiler de şimdi neyi düzeltecekler?” diyerek iktidara yüklenen Ertürk, CHP’nin erken seçim istemesi çağrısında bulundu.

“RUHUMUZDAN BİR ŞEY KAYBETMEDİK”

Ertürk, “Ruhumuzdan bir şey kaybetmedik. Biz toparlayacağız bunu. Genel Başkanımız gayet iyi bir hatip. Gayet de güzel konuşuyor. Basın önünde promptersiz konuşacak tek liderdir. Hodri meydan… Sayın Genel Başkan’ın toparlayacağına inanıyorum” sözlerine yer verdi.

Ertürk, konuşmasında Ahi Evran’ın “Giden gitsin selametle, gelen gelsin saadetle” dizelerini de hatırlattı.

Toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR