Bakan Yerlikaya: Türkiye genelinde Mobil Göç Noktası araçlarında toplam 286 bin 102 yabancının kontrolleri yapıldı Bakan Yerlikaya: Türkiye genelinde Mobil Göç Noktası araçlarında toplam 286 bin 102 yabancının kontrolleri yapıldı

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk’ten, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu Milletvekili Can Atalay’la ilgili verdiği “hak ihlali” kararının uygulanmamasına tepki geldi.

Ertürk, konuya ilişkin açıklamasında, “Yasanın açık ve net ‘Anayasa Mahkemesi kararları tartışılmadan uygulanır’ maddesi ortadayken Can Atalay davasında Anayasa Mahkemesinin defaatle ‘hak ihlali var, serbest bırakılmalı" ifadesi varken, yerel mahkemenin bu net kararı yok hükmünde sayması, ülkemizdeki hukuka, adalete ve dâhi bu iki kavrama olan koşulsuz inanç ve güvenin onulmaz bir şekilde sarsılması demektir. Yerel mahkemelerin Anayasanın 153. maddesi olan ‘yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır’ maddesini görmezden gelmesiyle dosyayı yeniden Yargıtay’a taşıması ise yargı bağımsızlığını yok hükmüne düşürmektedir” ifadelerini kullandı.

“DEVLETİ AYAKTA TUTAN GÜÇ ADALETTİR”

Ahmet Ertürk, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İktidarın bile isteye yarattığı anayasal krizlerle ve bu organize kötülükle yoksulluğun, adaletsizliğin ve kutuplaşmanın üzerini örtebileceğini sanması ise beyhude bir çabadır. Unutulmamalıdır ki, Türk devletlerini bin yıllardır ayakta tutan yegâne güç adalettir. AKP’nin kapatma davasında adalet ile karara bağlanan süreç ve MHP eski Milletvekili Sayın Engin Alan’ın uğradığı haksızlık nasıl adalet ile düzeldiyse bugün de aynı adalet isimlerin değil hakkın ve hukukun yanında karar vermelidir.”

Açıklamasında yaşanan olay ışığında yerel seçimlere yönelik de mesaj veren Ertürk, “Biliyor ve inanıyoruz ki, siyasal gücü elinde bulunduran iktidar sahiplerinin yarattığı manipülasyonun farkına varan ve yüzleştiği acı reçetelerle yaşam mücadelesi veren aziz milletimiz, büyük değişime 31 Mart seçimleriyle yerelden başlayacaktır. Ve adalet yerelden genele dalga dalga yayılacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: KIVANÇ UĞUR