Nazilli’de hüzünlü veda Nazilli’de hüzünlü veda

HAYKOOP Genel Başkanı Ahmet Ertürk, Aydın Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, hayvancılıktaki güncel duruma ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. İthalatçı politikaları eleştiren Ertürk, “Bizde bunları yetiştirecek kabiliyet yok mu?” diye sordu. 

Çiftçi üretmezse toplumun aç kalacağını vurgulayan Ertürk, “Geçen hafta İstanbul’da Sayın Bakan’la beraberdik, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Maliye Bakanı da vardı. Orada toplantıda süt fiyatları gündeme geldi. Bakan diyor ki, ‘Bir ay önce ben 25 kuruş, 50 kuruş daha fazla vereceğim sütünü bana ver diye kooperatif başkanlarına müracaat eden sanayici şimdi ne oldu da 14 lira 65 kuruşu kabul etmiyor?’ Her sene bu sorunları yaşamaktan bıktık usandık. Bir yandan daha kapsamlı üretim yapın, ahırlarınızı büyütün diyoruz, mayıs ayı gelince ‘Süt alan yok, biraz tahammül edin’ diyoruz. Hiç yakışmıyor bize. Ama süreç bu şekilde cereyan ediyor” dedi.

GENEL MÜDÜRÜ ELEŞTİRDİ 

Konuşmasında ithalatçı politikaları eleştiren Ertürk, şöyle devam etti: “Mesela yurt dışından dana getiriyor Hayvancılık Genel Müdürlüğü ya da Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü. Niye dışarıdan getiriyorsunuz? Bu memlekette yok mu? Bunları yetiştirecek kabiliyetimiz yok mu? Biz inekleri yaşattığımız müddetçe zaten yılda bir defa yavru verecek. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü diyor ki, bir inekten yılda 20 yavru alacağız. Sonra bunu dinleyenler, ‘Devleti bunlar mı yönetiyor?’ diyorlar. 20 tane yavru nasıl alacaksın… Aslında adam embriyo transferini anlatmak istiyor ama haddini aşıyor. Konuya hâkim değil. Böyle bir laf etmemesi lazım.”

Ertürk, yurtdışından ülkeye hayvan getirilmesinin doğru olmadığının altını çizdi. 

Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.39.37

“AYDIN’DA BÜYÜKBAŞ SAYISI 500 BİNE YAKLAŞTI” 

Genel kurulun başlangıcında selamlama konuşması yapan Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş ise “60 kooperatif, 13 bin ortağın olduğu Aydın Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Genel Kurulu’na hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Tarımı ve hayvancılığı önemsiyoruz. Aydın, tarım ve hayvancılığın en yoğun olduğu illerden birisi. Geldiğimiz tarihlerde 460 binlerde olan büyükbaş hayvan sayısı 500 binlere yaklaştı. İnşallah elbirliğiyle bu rakamı artırırız. Tabii sütteki kaliteyi artırmamız da çok önemli” ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.39.36

GÜNDÜZ YENİDEN BAŞKAN 

Gerçekleştirilen genel kurulda Aydın Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı Tevfik Gündüz, tek listeyle yapılan seçimin sonucunda yeniden bu göreve seçildi. Gündüz başkanlığındaki yönetimde Hüseyin Karabıyıklı ve Adnan Uludağ yer aldı. Üst birlik delegeliklerine ise Ahmet Ertürk, Ünal Önal ve Tevfik Gündüz seçildi. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR