Yeni yılda uygulanacak asgari ücret yüzde 49 zamla 17 bin 2 liraya yükselirken, memur ve emekli maaşlarına uygulanacak zam merak edilmeye başlandı. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Faruk Baştepe uzmanların ve yorumcuların ifadelerine göre memur ve memur emeklisine de aynı oranda zam verileceğini ancak SGK ve Bağkur emeklilerine verilecek zammın enflasyon oranıyla belirleneceğini söyledi. Baştepe “Bu durumda memur emeklilerine yüzde 49, SGK ve Bağkur emeklilerine ise yüzde 38 civarında bir zam verileceği öngörülüyor” dedi.

MSB Harita Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK diri fay hatlarını araştıracak MSB Harita Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK diri fay hatlarını araştıracak

“AYNI ORANDA ZAM İSTİYORUZ”

Faruk Baştepe konuyla ilgili şunları söyledi: “Memur emeklisiyle işçi ve esnaf emeklisi arasında böyle bir ayrım yapılması kabul edilemez. Birine yüzde 38 diğerine yüzde 49 oranda zam yapmak doğru değil. Çünkü her ikisi de aynı hayat koşullarında yaşıyorlar. Yüzde 12’lik makas çok fazla. Biz dernek olarak emekliler arasında ayrım yapılmasını kabul etmiyoruz. İşçi ve esnaf emeklilerine de memur emeklileriyle aynı oranda zam yapılmasını istiyoruz.” 

Kaynak: FİLİZ ÖZDEMİR