Son dönemde döviz kurunda yaşanan artışa bağlı olarak emtia fiyatlarındaki yükseliş, gözlükçülük sektörünü de etkiledi.

Aydın’da faaliyet gösteren İlknur Optik’in işletme sahibi Selahettin Durak, ithalatçı firmaların neredeyse her gün zam yaptığını belirterek, bu durumun ister istemez müşteriye yansıdığını dile getirdi.

“GÖZLÜK, DOKTOR ÖNERİSİYLE ALINMALI”

Yeni Kıroba gazetesine konuşan Durak, “Göz çok önemli bir organımız. Göz olmadığı zaman hiçbir şey olmayacağı için gözlüğü işportadan alıp kullanmamak lazım. Önce, gözümüzün bir kusuru olup olmadığını bir göz doktoruna kontrol ettirmeliyiz. Gözümüzün kusuru varsa, göz doktorumuzun önerdiği numaralarda numaralı gözlüğümüzü almamız lazım. Numaralı gözlüğümüzü alırken de günümüzün teknolojisine uygun, yansımayı kaldıran, gözümüze katarakt gelmesini önleyen camları tercih etmemiz lazım. Gözümüz için mavi ve mor ışık çok tehlikeli bir ışıktır. Bunun yanında çok az mavi ve mor ışık gözümüze faydalı olurken, yüzde 80 mavi ve mor ışık gözümüzün damarlarını kurutuyor ve telafisi mümkün olmayan hasarlar bırakıyor” dedi.

IMG_7110

“TAVSİYELERE UYULMALI”

40 yaşını geçen bireylerin hem uzak hem yakını gösteren camların bir arada kullanıldığı gözlükleri tercih etmesinde yarar olduğunu belirten Durak, şöyle konuştu:

“Muayene çok güzel olmalı. Uzman bir meslektaşımızdan gözlük alınmalı. Alınan gözlük, nasıl ki evimizde bulaşık makinesini değiştirdiğimizde, arabamızı değiştirdiğimizde buna 3 – 4günde alışıyorsak yeni aldığımız camlarda da 3 – 4 gün alışma süresinde gözlükçünün tavsiyesini uygulamamız lazım. Gözlerimizde kusur yoksa gözlerimiz sağlamsa, kişi mutlaka ultraviyole koruyucu güneş gözlüğü almalı. Güneş gözlüğü mavi – mor ışık korumalı, yansımayı, parlamayı kaldırır.”

Efeler Belediyesi Tıp öğrencilerini ağırladı Efeler Belediyesi Tıp öğrencilerini ağırladı

“SEKTÖR KENDİNİ YENİLEDİ”

Gözlükçülerin ithal ürüne bağlı satış yaptığını söyleyen Durak, “Euro ve doların artmasıyla ithalatçı firmalar neredeyse her gün zam yapıyor. Bu bize de yansıyor. Biz de mümkün olduğu kadar kâr oranını düşük tutarak zammı yansıtıyoruz. Optik camlarımızda da indirimli listelerimizi kullanarak vatandaşımıza ekonomik ve kaliteli bir cam sunumuyla vazifemizi yapıyoruz. Tüm sektörümüzün olduğu gibi sektörümüz gayet güzel kendini yenilemiş durumda. Sektörümüzde uzun süre mücadele ederek optisyenlik okulu açmayı başardık. Şu anda mesleğimiz çok daha saygın, kültürlü meslek uzmanları tarafından icra ediliyor” diye konuştu.

IMG_7101

“KALİTEYE GÖRE RAKAM YÜKSELİYOR”

Her bütçeye uygun gözlük satışının olduğunu da aktaran Durak, “Bizde her bütçeye uygun gözlük var. Bugün en vasat bir cam 180 lira civarında, en vasat çerçeve 150 lira civarında. Tabii kaliteye göre bu rakam yükseliyor. Kalitesine göre 500 liraya da, bin liraya da çerçeve bulunuyor. Ayakkabının biraz ucuzunu giyebiliriz ama göz çok önemli bir organ olduğu için gözlüğün kaliteli olanını tercih etmekte yarar var” diyerek sözlerini tamamladı. (KIVANÇ UĞUR)