Aşılama ile hayvanını koru üretime devam et’ parolasıyla başlatılan sonbahar dönemi aşılama takvimi 1 Eylül tarihi itibariyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da başladı. Aşılama ile hem hayvanlarını koru hem de hastalığın meydana getirebileceği verim kayıpları, yavru atma, ölüm, tedavi maliyeti ve ekonomik kayıpların önüne geçilebileceği aşılamada tüm üretilerinin kampanyadan faydalanmasının altı çizildi.

Konu ile ilgili Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı" kapsamında tüm ülkede Sonbahar şap aşılama kampanyası 1 Eylül 2023 tarihinde başlamıştır. 17 Kasım 2023 tarihinde tamamlanması planlanan kampanyayla İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından gerçekleştirilecek aşılama faaliyetlerinde Ülkemizdeki tüm büyükbaş hayvanlar aşılanacaktır.

Türkiye'de okul çağında 21 bin diyabetli çocuk bulunuyor Türkiye'de okul çağında 21 bin diyabetli çocuk bulunuyor

Şap Hastalığı, eskiden beri bilinen, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Hastalığa, sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlar da duyarlıdır.

Şap aşısı; hastalığa karşı koruyucu olması yanında, büyükbaş hayvanların sevkleri ve buzağı destekleme işlemleri için de mecburidir. Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine izin verilmez, buzağı desteklemesinden de faydalanamaz. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemli olduğundan, yetiştiricilerimizin büyükbaş hayvanlarına Şap aşısını mutlaka yaptırması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı. (ERDAL GÜNDÜZ)