Aydın’da ikinci el araç satışıyla uğraşan esnaf, işlerin yoğunluğundan ve banka faizlerinin yükselmesinden şikâyetçi.

Sektördeki güncel duruma ilişkin Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulunan AYMAS Galericiler Kooperatifi eski Başkanı Hasan Yoğurtçu, “Ben 45 yıllık esnafım. İkinci elde böyle bir durgunluk görmedim. Deyim yerindeyse yaprak kımıldamıyor. 2 aydır sadece dün bir araba sattım. Onu da kârımdan fedakârlık ederek sattım. Ciddi bir durgunluk söz konusu. AYMAS’ın genelinde durum böyle. Diğer büyükşehirlerde de durumun çok farklı olduğunu sanmıyorum. Masraflarımız büyük. Benim yerim kendimin, kira olanların Allah yardımcısı olsun. Eleman giderleri de yükseldi” dedi.

I M G 3856

Savunma Sanayii Başkanlığından yatırım dolandırıcılığı uyarısı Savunma Sanayii Başkanlığından yatırım dolandırıcılığı uyarısı

“ENFLASYON BU ŞEKİLDE DURMAZ”

“Banka faizleri bu kadar yüksek olduğu için bizim iş yapmamız zor” diyen Yoğurtçu, şöyle devam etti: “Mesela bir araba 900 bin lira. Müşterinin 700 bin lirası var. Kalan 200 bin lirayı tamamlamak için kredi çekiyor. Onda çok zorluk çıkarıyorlar. Bunun yanı sıra aldığınız 200 bin liralık krediyi 400 bin lira olarak geri ödüyorsunuz. Bu çok büyük bir sorun. ‘Enflasyonu durduracağız’ deniliyor ama enflasyon bu şekilde durmaz. Bizim işin durgunluğu sanayiye de yansıyor. Şehir dışına gidiyorum, otobüsçüsü, lokantacısı, noteri, hepsi etkileniyor bizim durgunluktan. Bir sirkülasyon yok. Her yerden bir kayıp var. Faizler düşse piyasa hareketlenebilir. Kredi kartlarına taksit kalktı. Nasıl olacak bu iş? Esnaf iş yapamaz duruma geldi.”

Müşterinin alım gücünün de zayıfladığına işaret eden Yoğurtçu, “Bugün binilebilir, ‘ayağımı yerden kessin’ diyebileceğiniz bir arabanın fiyatı 500 bin liradan başlıyor. Daha iyi araç istiyorsanız bu fiyat bir milyonlara dayanıyor” sözlerine yer verdi.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR