İsrail, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim 2023 tarihindeki saldırılarından sonra 9 aydan fazla süredir havadan, karadan ve denizden sürdürdüğü saldırılarında Gazze Şeridi'ndeki okul ve eğitim kurumlarını hedef almaya devam ediyor.

İsrail ordusunun, aylardan beri olduğu gibi uluslararası tüm uyarıları göz ardı ederek salı günü de Gazze Şeridi'nde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı okulu bombalaması sonucu 30 kişi öldü, en az 53 kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) ait okulları dahi çekinmeden bombalayan İsrail ordusu, sürekli "Filistinli direniş grupların askeri altyapılarının olduğu veya buralardan roketlerin atıldığını" yönünde ispatlamadığı iddiaları öne sürüyor.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, bugün X'ten yaptığı açıklamada, 7 EKim 2023’ten bu yana Gazze’de hedef alınan UNRWA okullarına ilişkin bilgi verdi.

İsrail’in son günlerde yerinden ettiği Filistinlilerin sığındığı 4 okulu hedef aldığına dikkati çeken Lazzarini, İsrail saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’deki 183 UNRWA okulunun üçte ikisinin hedef alındığını belirtti.

İsrail saldırılarında 8 bin 500'den fazla öğrenci öldü

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Education Cluster ve Save the Children adlı kuruluşlar tarafından mart ayında, Gazze'ye ilişkin elde edilen uydu görüntülerine dayalı hazırlanan raporda, İsrail'in 7 Ekim'den beri Gazze'de 212 okulu vurduğu kaydedildi.

Raporda, yaklaşık 320 okulun yerinden edilmiş kişilerce kullanıldığına işaret edilirken, bunların 188'inin İsrail tarafından hedef alındığı anlatıldı.

Gazze'deki hükümetin medya ofisi verilerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana 80 bin ton bomba attığı Gazze Şeridi'nde tamamen yerle bir ettiği okul ve üniversite sayısı 114'e ulaşırken, kısmen yıkılan okul ve üniversite sayısı ise 326'ya ulaştı.

Filistin resmi ajansı WAFA'nın 2 Temmuz'da Filistin Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı verilerine dayandırdığı haberinde, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde sürdürdüğü saldırılarında 8 bin 572'den fazla öğrencinin öldüğü, 14 bin 89 öğrencinin de yaralandığı belirtildi.

Haberde, Gazze'de 353 devlet okulu, üniversite ve üniversiteye ait bina ile UNRWA'ya ait onlarca okulun bombalandığı paylaşıldı.

Bulgaristan'da, aşırı sıcaklar sebebiyle "kırmızı" kategoride uyarı verildi Bulgaristan'da, aşırı sıcaklar sebebiyle "kırmızı" kategoride uyarı verildi

Gazze'de son bir haftada okullara düzenlenen saldırılarda 50 sivil öldürüldü

İsrail ordusu, 9 aydan fazla süredir bombaladığı Gazze'de yerinden edilen 1,9 milyon Filistinlinin sığınmak zorunda kaldığı okullara yönelik saldırıları son bir haftada artırdı.

Gazze'nin orta kesimindeki Nusayrat bölgesinde yaklaşık 2 bin yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı UNRWA'aya ait bir okula yönelik 6 Temmuz'da düzenlenen saldırıda çoğu kadın ve çocuk en az 16 kişi öldü, 50'si de yaralandı.

Bu okulun bombalamasından bir gün sonra 7 Temmuz'da, Gazze'nin kuzeyinde yine yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı "Kutsal Aile" Okulunu da bombalayan İsrail ordusu, 4 Filistinliyi öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı.

Gazze'de okul saldırılarını sürdüren İsrail ordusu, 8 Temmuz'da yine Nusayrat'ta UNRWA'ya ait bir okulu daha hedef aldı. Bu saldırıda ölen olmadığı ancak çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Dün de Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde yer alan Abesan beldesinde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı okulun kapısını bombaladı. Saldırıda 30 Filistinli öldü, en az 53 kişi yaralandı.

Kaynak: AA