31 Mart yerel seçimlerinde Aydın’da belediye başkanlığı kazanamayan İYİ Parti’de istifa haberleri art arda geldi.

Çerçioğlu, 15 ilçede birinci oldu Çerçioğlu, 15 ilçede birinci oldu

Efeler Belediye Meclis üyeliğine aday olan Dr. Orkan Pehlivan ve Reşat Sinan ile Recep Taner ve Ahmet Ertürk döneminde il yönetiminde görev alan Ali Aykut, partiden istifa ettiklerini duyurdu.

İNÖNÜ’NÜN SÖZÜNÜ ANIMSATTI

Pehlivan, yaptığı açıklamada, “Yetişmiş yeni simaların siyaset dinamiği içinde bulunması ve Sayın İsmet İnönü’nün ‘İyiler de kötüler kadar cesur olmalılar’ sözünün doğruluğuna olan inancım, Atatürk ve Cumhuriyetimize yapılan hoyratça saldırılara karşın bu ülkeye olan borcum ve vatan aşkımdan aldığım görev bilincimle İYİ Parti’de siyasete girdim. Parti içinde tam bir görev bilinci ile her kademede verilen görevleri bihakkın yerine getirmek için çalıştım. Teşkilatın teveccühü neticesinde partime artı değer katacağıma inandığım için önkoşulsuz olarak Efeler Belediye Başkan aday adayı oldum. Parti yönetim organlarından destek yerine kösteklenmeme rağmen bana inanan partililerimle, partimi en iyi şekilde temsil etmeye gayret ettim. Kontenjan milletvekilinin teşkilatlarda yarattığı küskünlüklere rağmen her partiliyi bir araya getirmek ve bir oldurtmak için çalıştım. Genel merkezden belediye başkan adayı olarak da ithal aday getirildiğinde ayrılmam konusunda yapılan tüm baskılara rağmen ve diğer partilerden yapılan çağrılara rağmen seçime kısa bir süre kala partime zarar vermemek için parti aidiyetini önceleyerek belediye başkan adayımızla da cansiperane çalıştım” ifadelerini kullandı.

“YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ…”

Partideki yönetim anlayışına dönük eleştirilerde bulunan Pehlivan, “Belediye meclisi üyelikleri sıralaması kapalı kapılar ardında teşkilatın fikri alınmadan adeta yangından mal kaçırır gibi yapılıp, tarafıma haksızlık yapıldığı tüm üyelerimizce ortak fikirken partime küsmedim. Seçim sürecinde de görev anlayışımdan kaynaklı olarak sabah 9.30’dan son sandık sayılıp son ıslak imza alınana dek görevli olduğum sandıklardan ayrılmadım. Bu anlamda vicdanım son derece rahat. Bu süreçte çok adam gibi adam tanıdım, çok insan da beni tanıdı. Süreçte bana inanıp başkanım diye kabullenen tüm partililerime, seçim sürecinde birlikte çalıştığım tüm arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyor, helallik diliyorum. Şahsiyetime ve kişiliğime daha fazla zarar verecek gelişmelere artık mazur kalmak istemediğim ve ülkemin sorunlarına çözüm olabilme yeteneğini kısır çekişmelerle ve gereksiz öfke siyaseti ile kaybettiğini düşündüğüm için İYİ Parti’den ayrılıyorum” sözlerine yer verdi.

“MUHALEFETE MUHALEFET ETMEYE BAŞLADI”

İstifa eden bir diğer isim Ali Aykut da “Büyük bir umutla üye olduğum İYİ Parti maalesef varoluş amacından uzaklaşmış, muhalefete muhalefet etmeye başlamıştır. Genel Başkan Meral Akşener’in yerel seçim sürecinde kullandığı dil benim için son nokta olmuştur. Aydın İl Başkan Yardımcılığı görevimden ve üyeliğimden istifa ediyorum” sözlerine yer verdi.

2017’de partinin kuruluşunda itibaren çeşitli görevlerde bulunan iş insanı Reşat Sinan da e – Devlet üzerinden parti üyeliğini sonlandırdı. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR