Aydın’a bağlı Söke’de 3 kişinin ölümüne neden olan sel felaketiyle ilgili açıklama yapan JMO Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru, “Suyun yokluğu gibi ani varlığı da afettir” dedi. Aydın’da ani ve fazla yağışlarla oluşabilecek sel ve taşkınlara karşı gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alınması gerekliliğinin acı bir tecrübeyle öğrenildiğini belirten Kuru, il genelinde afet öncesi eylem planları yaparak ortak çalışmaların hayata geçirilmesinin önemine değindi.

Dilan ve Engin Polat soruşturmasında sosyal medya fenomenlerine yurt dışına çıkış yasağı talebi Dilan ve Engin Polat soruşturmasında sosyal medya fenomenlerine yurt dışına çıkış yasağı talebi

“SON YILLARDA YÜZLERCE VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK”

Felaket nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ileterek hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Kuru, “Söke, Koçarlı, Karpuzlu ve Çine ilçelerimizde etkili olan sağanak yağışların ardından sel felaketi meydana gelmiştir. Yaşanan sel felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yapılaşmanın, imar alanlarının, dere yataklarına ve dere taşkın alanlarına yapılması sonucu ani ve coşkun yağışlarla oluşan sel ve taşkınlar sonucu son yıllarda yüzlerce vatandaşımızı kaybettik. Aydın kentimiz içinde ani ve fazla yağışlarla oluşabilecek sel ve taşkınlara karşı gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alınması gerekliliğini acı bir tecrübeyle maalesef yaşayarak öğrendik” dedi.

“KAMU KURUMLARI VE BELEDİYELER İŞBİRLİĞİ YAPMALIDIR”

Aydın’da taşkın ve sellenmelere karşı çözüm ve eylem planlarının yapılmasının önemine dikkati çeken Kuru, “Özellikle taşkın sahaları ve dere yatakları üzerinde yüzlerce yerleşim yerinin varlığı sel ve taşkın modellemesi ve tasarımlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ani yağışlarda geçmiş yıllara dayalı yağış rejimine değil olası yüksek miktarlı beklenmeyen senaryolara bağlı olarak taşkın ve sellenmelere karşı çözüm ve eylem planlarının yapılması gerekmektedir. Bu hususta özellikle yerleşim yerleri içerisinde bulunan dere yataklarında, olası taşkınlara karşı kamu kurumları ve belediyelerin işbirliği yapması ve afet öncesi eylem planları yaparak ortak çalışmalar yapması gerekmektedir. Doğa olaylarının afete dönüşmemesi için, bilimin üstün tutulduğu bir anlayış modelinin hakim olmasını gerekliliği ve aciliyetini bir kez daha hatırlatarak kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadelerini kullandı. (MURAT TAN)