2019 yerel seçimlerinde Aydın’ın merkez ilçesi Efeler’in Fatih, Girne, Mimar Sinan ve Mesudiye mahallelerinde işbaşına gelen kadın muhtarlar, 2024 yerel seçimlerinde de göreve devam edebilmek için seçmenden yetki isteyecek. Yeni Kıroba gazetesine özel açıklamalarda bulunan muhtarlar, halkın teveccühüyle yeniden bu göreve talip olduklarını ve kadınların yaşamın her alanında olması gerektiğini vurguladı.

Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu, ilk olarak 2009 yılında muhtar seçildiğini anımsatarak, “2009’da seçildiğimde Aydın merkez ve merkeze bağlı köylerin ilk kadın muhtarı bendim. 2014’te Büyükşehir Yasası’yla birlikte merkezde Efeler ilçesi kuruldu. Efeler’in de ilk kadın muhtarı ben oldum” dedi.

342734757_617052993388421_2454635966603149650_n (1)

“GÖREVİMİZİ ÖZVERİYLE YAPIYORUZ”

Efeler’de bir olan kadın muhtar sayısının 2019’da 4’e çıktığını belirten Taşçıoğlu, “Muhtarlık, kadınların özveriyle yaptığı hizmet alanı. Tabii ki vatandaşın takdiridir. Cinsiyet ayrımı yapmıyorum ama Türkiye’de görev yapan tüm kadın muhtarlarımız, yasanın bize verdiği görevlerin ötesinde sosyal sorumluluk projelerine de el atıyoruz. ‘Daha ne yapabiliriz?’ diye bir gayret ve arayış içindeyiz” diye konuştu.

2024’te de muhtarlığa aday olduğunu dile getiren Taşçıoğlu, şöyle devam etti: “Üçüncü dönemimi tamamlayacağım inşallah Mart ayında. ‘Muhtarınız yeniden adayınız’ sloganıyla hareket ediyorum. Mahalleme hizmet etmeye, katkı sunmaya devam ediyorum. Kadın muhtar olarak hizmete devam etmek istiyorum. Mahalle sakinleri olarak birbirimize karşı sevgimiz, saygımız, güvenimiz var. Mahallemden aldığım güç ve destekle, onların takdiriyle, önerileriyle, isteğiyle yeniden adayım.”

IMG_9791

“YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN TEMİNATI”

Kentin nüfus bakımından en büyük mahallesi olan Girne Mahallesi Muhtarı Şule Çıvkaroğlu da 2019’da seçildiği göreve 2024’te yeniden aday olduğunu bildirdi. 2019’da çok sayıda aday içinden mahalle halkının teveccühüyle seçildiğinin altını çizen Çıvkaroğlu, “Şimdiye kadar yaptıklarım yapacaklarımızın teminatıdır. Şu ana kadar güzel şeyler yaptığıma inanıyorum. Bundan sonraki süreçte de hizmet etmek istiyorum. Gururla, özgüvenimle, pozitif ayrımcılık anlayışıyla kadınlarımızın her zaman yanında olacağım” diye konuştu.

Mahallenin nüfusunun 29 bine yaklaştığını, seçmen sayısının ise 18 bini geçtiğini ifade eden Çıvkaroğlu, “Girne Mahallesi’ni ailem olarak görüyorum. Mahalle sakinlerimiz de aday olmamı istiyor. İnşallah güzel çalışmalarımızı sürdüreceğiz” sözlerine yer verdi.

Çıvkaroğlu, Aydın Ticaret Odası başta olmak üzere pek çok meslek ve sivil toplum kuruluşunda etkin görev aldığını da sözlerine ekledi.

IMG_1728

“KADINLAR YÖNETİMLERDE VAR OLMALI”

Kentin en büyük mahallelerinden Mimar Sinan Mahallesi’nin muhtarı Gurbet Çamoğlu da 2019’da halkın teveccühüyle göreve geldiğini ifade etti.

4 buçuk yıllık görev süresi boyunca mahallenin sorunlarının çözümü için uğraş verdiğini, bununla birlikte sosyal projelere ağırlık verdiğini anlatan Çamoğlu, “Biz kadınlar, bir soruna tek odaktan değil, birçok odaktan bakarız. Yaşamın içindeki konulara pozitif yanıtlar bulmaya çalışırız. 4 yılda mahallemizin sosyal donatı alanlarının genişlemesi başta olmak üzere pek çok konuda uğraş verdik. Mahallemizin huzur ve güvenliği için çalıştık. Mimar Sinan Mahallemiz, kentimizin örnek mahallesi. Sürdürebilirlik adına muhtarlığa tekrar adayım. Kadınlar tüm alanlarda var olduğu gibi yönetimlerde de var olduğunu göstermeli” sözleriyle mahalleliden bir dönem için daha yetki istedi.

MHP’de Başkan Alıcık ile yola devam MHP’de Başkan Alıcık ile yola devam

127747357_3415409058555180_4379196315759132782_n

“MAHALLE SAKİNLERİMİZ MEMNUN”

Mesudiye Mahallesi Muhtarı Funda Şenemre de “Hayırlısıyla, Rabbim nasip ederse adayım. 2019 seçimlerinde halkımızın teveccühüyle göreve geldim. Mahalle sakinlerimiz memnun. Halkla iç içe olmanın gayreti içindeyim. Mahallemiz küçük bir mahalle. Bu 5 yıllık süreçte neredeyse tamamını tanıdım. Onlar da yeni dönemde de benim muhtarlığa devam etmemi istiyor. Belediyelerle, kurumlarla iyi iletişim kurmaya çalışıyorum. Hepsiyle aramız iyi. Çözüm noktasında da bize yardımcı oluyorlar. Mahallemiz görmediği hizmetleri görüyor. Yapılmayan bir tane caddemiz kaldı, o da program dâhilinde zaten. Kısa sürede yapılacak. Yeniden adayım. Mahalle sakinlerimizin desteklerini bekliyorum” diye konuştu. (KIVANÇ UĞUR)