Dün İzmir’in Selçuk ilçesinde başlayan orman yangını rüzgârın da etkisiyle Aydın’ın Kuşadası ilçesine sıçramıştı. Dün akşam saatlerinden itibaren yangınların yaşandığı bölgede olan CHP’li Evrim Karakoz; “Büyük bir felaketin atlatıldığını, gece saatlerinde yangının kontrol altına alınarak söndürüldüğünü ve soğutma çalışmalarının başladığını açıklarken orman yangınlarının sadece doğamıza değil, aynı zamanda tüm ekosistemimize, ormanda yaşayan canlılara ve insan hayatına da büyük zararlar verdiğini ifade etti.  

Yangınla Mücadele Eden Ekiplere Teşekkür Ederiz 

CHP’li Karakoz; “rüzgârın da etkisiyle hızla yayılmaya başlayan yangın, havadan yapılan müdahalenin yanı sıra Orman Genel Müdürlüğü personelimiz, Aydın Büyükşehir Belediyesi itfaiye daire başkanlığımız ve ilçe belediyelerimizin destekleri sayesinde kontrol altına alınarak söndürülmüş ve soğutma çalışmalarına başlanmıştır. Yangını kontrol altına almak ve söndürmek için gece gündüz demeden çalışan tüm ekiplerimize yürekten teşekkür ediyorum. Onların özverisi, disiplinli çalışmaları ve kararlılığı sayesinde yangınlar daha fazla yayılmadan durdurulmuştur” dedi. 

Zarar Gören Bölgeler Yeniden Ağaçlandırılmalıdır 

Bu yangının Kuşadası’nda ki ormanlarımıza büyük zarar verdiğini, bitki örtüsünün ve doğal yaşamın bu felaketten olumsuz etkilendiğini ifade eden Karakoz; “şu andan itibaren en önemli önceliğimiz, zarar gören bölgelerin ve ormanlık alanların doğal yapısına uygun olarak yeniden ağaçlandırılması olmalıdır” çağrısını yaptı. 

Ormanlık Alanlara Giriş-Çıkışlar Sıkı Denetlenmelidir  

TOKİ konutları Eylül’de teslim edilecek TOKİ konutları Eylül’de teslim edilecek

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz; “ormanlık alanlarda bir kıvılcımın faturası ağır oluyor. Dolayısıyla bu yangınların bir daha yaşanmaması ve orman yangınları ile mücadelede daha etkili olmak adına, erken uyarı sistemleri mutlaka arttırılmalı ve güçlendirilmelidir. Yangın eğitimlerinin artırılması ve hatta bu tür felaketlerin tekrar yaşanmaması adına ormanlık alanlar ve milli parklar sıkı gözetim ve denetim altına alınmalıdır. Çok riskli bölgelerde ise ormanlık alanlara giriş çıkışların Eylül ayı sonlarına kadar sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini” söyledi. 

Kaynak: HABER BÜLTENİ