Aydın Atatürk Devlet Hastanesi’nde uzun yıllar Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yapan Dr. Ufuk Özgül, Nazilli Referans Hastanesi’ne transfer oldu. Aydın’da kalp ritim bozukluğu tedavisi uygulayan üç doktordan biri olan Özgül Referans Hastanesi’nde hizmet veriyor. Kalp ritim bozukluğu alanında işin duayenlerinden eğitim aldığını belirten Özgül 200’ yakın hastayı tedavi ettiğini söyledi.

“NÜFUSUN YAŞ ORTALAMASI YÜKSEK”

MHP'li Alıcık, “Darbe sevdalıları karşılarında her zaman milli iradeyi bulacak” MHP'li Alıcık, “Darbe sevdalıları karşılarında her zaman milli iradeyi bulacak”

Aydın’da kalp ritim bozukluğunun yaygın şekilde görüldüğüne dikkat çeken Özgül “Özellikle Nazilli’deki nüfusun yaş ortalamasından dolayı ritim bozukluğu üst seviyede. Bu hastalığın tedavisi iki şekilde yapılıyor. İlaç tedavisi, sadece ritim bozukluğunun verdiği sıkıntıları önlemek için ama tamamen tedavi maalesef ablasyon dediğimiz yakma işlemiyle gerçekleşiyor. Nazilli’de bu işlemi yapan tek doktor benim. Ayrıca ritim bozukluğu ve kalp yetmezliğinde kalbi güçlendirici piller de takıyoruz. Birkaç hastamıza uyguladık, hastalarımız farkı da gördü. Başarı yüzde yüzlere kadar çıkabiliyor. Yaşlı hastalarımızda bile yüzde 70’i buluyor. Bu bile çok yüksek bir oran. Ablasyon tedavisi yaptığımız yaşlı hastalarımızda bile tekrar hiçbir semptom olmadı. Hastanın yaşam konforunu sağlamış oluyoruz”dedi. Kalp hastalıklarında yaş ortalamasının giderek düştüğüne vurgu yapan Ufuk Özgül sigara kullanan şeker hastalığı olan yada ailesinde kalp damar hastalığı öyküsü olanların 30 yaşından sonra mutlaka kardiyoloji hekimine muayene olmaları gerektiğini söyledi. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR