Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçiliğin her geçen gün zorlaştığının altını çizdi.

Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulunan Kendirlioğlu, “Özellikle temmuz ayı girdikten sonra gerek akaryakıta gerek enerjiye gelen zamlar malum. Bu şekilde, girdi maliyetlerinin sürekli yükselmesinden çiftçimiz mağdur. Çünkü bizim ürettiğimizle tüketilen arasına baktığınızda biz mevcut enflasyon kadar, tarımsal girdi anlamındaki enflasyon kadar bizim sattığımız artmıyor. Bunun örneğini buğdayda gördük. Buğdayda ortalama yüzde 18 – 20’lik bir artış söz konusu ama gıda enflasyonu resmiyette yüzde 65. Hal böyle olunca kazancımız sürekli azalıyor, eriyor” dedi.

TOKİ konutları Eylül’de teslim edilecek TOKİ konutları Eylül’de teslim edilecek

“DESTEKLEMELER KOMİK KALDI”

Çiftçiliğin bir meslek olduğuna dikkati çeken Kendirlioğlu, “Nasıl ki farklı farklı meslekler varsa bu da bir meslek ve bizlerin geçim kaynağı. Geçinebilecek kadar kâr payının olması gerekiyor. Çiftçilik gün geçtikçe zorlaşıyor. Biz akaryakıtı bir yerden bir yere seyahat etmek için kullanmıyoruz, üretimde kullanıyoruz. Bundan ÖTV alınıyor. Bu özel tüketim değil, üretim. Çiftçinin kullandığı akaryakıttan ÖTV alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Tarımsal üretimde kullanılan enerjinin indirimli kullanılması gerektiği fikrindeyim. Biz ne kadar ucuza üretirsek üretici de bu ürünlere daha kolay ulaşır. Üretime verilen destek, aynı zamanda tüketime de verilmiş demektir. Mevcuttaki desteklemelerle bu işin yürümesi mümkün değil. Desteklemeler çok yetersiz hatta komik kaldı” ifadelerini kullandı.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR