Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Koçarlı Belediye Meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Özgür Arıcı, Nedim Kaplan’ın başkanlığı döneminde belediye şirketinde müdürlük yapan Mehmet Keskin’in aylık 60 bin lira maaş aldığını belirterek, çeşitli suçlamalarda bulunmuştu.

Arıcı’nın iddialarına yanıt veren Keskin, 2019 yılında dönemin Belediye Başkanı Nedim Kaplan tarafından şirket müdürlüğüne getirildiğini anımsattı.

“HESABINI VEREMEYECEĞİMİZ TEK KURUŞ YOK”

Şirketin o tarihteki mali durumundan söz eden Keskin, 5 yıl aradan sonra yeni yönetime devredilen şirketin mal varlığının 17 milyon 632 bin 543 lira olduğunu kaydederek, “Biz Aydın’daki belediyelerin iktisadi teşekkülü olan şirketler arasında en karlı konumdaki şirketi yeni yönetime bıraktık. Bu nedenle de alnımız ak, başımız diktir. Hesabını veremeyeceğimiz tek bir kuruş dahi yoktur. Çalmadık, çaldırmadık ve bir motosikletle aldığımız şirketi araç filosuna boğduk. Bununla birlikte Sayın Başkanımız Nedim Kaplan’ın talimatıyla Koçarlı Halk Ekmek’i kurduk. Aş evini kurduk. Hiçbir zaman boş devir aldığımız Belediye ve şirketten yakınmadık, ağlamadık. Hiçbir ilçenin cesaret edip kuramadığı halk ekmeğini kurduk. Mutlu Öztürk zamanından kalma borçlar nedeniyle şirkete hiçbir esnaf malzeme vermiyordu. Açtığımız Halk Ekmek’e un bile alamıyorduk. Fabrikalarla temasa girdiğimizde vadeli un veremeyeceklerini söylediler. Bizde aracı kurumlardan un almaya başladık. Başka fırınlara un ticareti yaptıklarını da söyleyen Abdullah Başlıkaya şirketi üzerinden aynı fabrika fiyatına 75 gün vadeli un almaya başladık. Belediyeye ait şirketleri, kırmızı kalemden kurtardıktan sonra çek karnesi aldık. Ve 75 gün olan un vadesinin 120 güne çıkardık” dedi.

“3 YIL ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE MAAŞ ALDIM”

“Bu fırının, parkların geliriyle hem çalışanların maaşlarını ve aynı zamanda 4 adet kamyon, 3 adet binek araç, 4 adet servis aracı toplam değeri 12 milyon 500 bin TL’lik araç aldık” diyen Keskin, “5 yıl boyunca hiçbir gün aksatmadan çalışanların maaşlarını tam yatırdık. Belediye çalışanlarımız 5 yıllık dönemimizde hiçbir zaman yarım maaş almadılar” sözlerine yer verdi.

Aydın’da çapalama ücreti açıklandı Aydın’da çapalama ücreti açıklandı

Mesai mefhumu gözetmeden çalıştığının altını çizen Keskin, son maaşının 60 bin lira değil, 49 bin lira olduğunu, mesai ile birlikte 60 bin lira olduğunu belirterek, “O da 2024 yılından itibaren yani Ocak, Şubat, Mart aylarında bu şekildedir. Belediyede müdürlük yaptığım limitet şirketinde 120 çalışan, yönetimde olduğum anonim şirketinde 33 çalışan bulunmaktadır. Bunun yanında fırın ve aş evini yönettim. Aldığım maaş şartlara göre gayet normaldir” ifadelerini kullandı.

Şirket müdürlüğüne atandığında 3 yıl asgari ücret seviyesinde maaş aldığını savunan Keskin, belediye işçilerinin maaşlarında herhangi bir eksiklik ya da gecikme yaşatmadıklarını sözlerine ekledi.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR