Konut kiralarında yüzde 25 sınırının kaldırılmasının ardından haziran ayı enflasyonunun açıklamasıyla birlikte konut ve iş yerlerine yapılacak kira artış oranı netleşti. Buna göre, konutlarda ve işyerleri kiralarında uygulanabilecek tavan zam oranı yüzde 65,07 oldu.

Nazilli'de 4 kişiyi çekiçle yaralayan tamirci tutuklandı Nazilli'de 4 kişiyi çekiçle yaralayan tamirci tutuklandı

Konuya ilişkin Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulunan Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz, “Yüzde 25 sınırı zaten uygulanmıyordu. Bir mevzuat olarak vardı fakat kimse buna uymuyordu. Benim öngörüm şu, yüzde 65’e de uymayacaklar. Bunu geçenler olacak. Buna takılanlar veya aşağıda olanlar da olacak ama bir üst sınır olarak yüzde 65.07 belirlendi. Bunu biliyoruz ama tartışmaları bitirecek bir uygulama değil. Önceye dönülmüş oldu. Zaten işyerlerinde TÜFE oranında artışa gidiliyordu. Sadece konutlarda yüzde 25 sınırı geçerliydi” dedi. 

Whatsapp Image 2024 07 03 At 16.11.48

“MAKUL YOL BULUNMALI” 

“Şimdi yüzde 25 sınırı kalkınca arabuluculuğa başvurular, tartışmalar, tahliye davaları artarak devam edecek” görüşünü aktaran Durmaz, şöyle devam etti: “Bu azalmaz. Kiracıları da ev sahiplerini de zor günler bekliyor. Ev sahipleri de bu işten çok rahat etmeyecek. Yüzde 25’e takılanlar yüzde 65 artırmak isteyecek. Aynı binada bir daire var 3 bin liraya oturuyor. Bir daire var 20 bin liraya oturuyor. Şimdi burada ciddi bir sıkıntı var. Kiracılara tavsiyede bulunmak istiyorum. Piyasa gerçekleri göz önünde bulundurulmalı. Makul bir yol bulunmalı. Ev sahiplerine de diyorum ki, hiç kimse yüzde 65’e takılmamalı. Bu ekonomik şartlarda yüzde 40’ın üzerinde artış yapılmamalı. Ev sahipleri de elini vicdanına koymalı. Sonuçta hepimiz aynı ülkenin vatandaşıyız. Herkese biraz vicdan diyorum. İki tarafı da vicdana davet ediyorum.”

“TADI KAÇMAK ÜZERE” 

Alaattin Durmaz, “Sadece yüzde 25’e takılıp ev sahiplerini mağdur eden kiracılar da var. Çok astronomik artış isteyen ev sahipleri de var. Bunun tadı kaçmak üzere. Mevzuatla, yaptırımlarla bu işler çözülmez. Bu zaman, birbirimize sahip çıkma, orta yolda buluşma zamanı. Sonuçta hiç kimse bu işten kârlı çıkmayacak. Uygun bir şekilde anlaşma yoluna gidilmesi lazım. Ev sahiplerine de hassaten rica ediyorum. Kiraları biraz makul tutsunlar. Önemli olan kiranı zamanında alabiliyor musun, kiracın evine iyi bakıyor mu, komşuların memnun mu? Bunlara baksınlar biraz. Her şey para demek değil. Piyasa şartlarına yakın artış yapılırsa ev sahibi de kiracı da huzur içinde yaşar” görüşlerini dile getirdi. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR