Temel tüketim ve ihtiyaç malzemelerine gelen zamlardan Yörük kültürünün başlıca simgelerinden körüklü çizme de nasibini aldı. Az sayıdaki zanaatkâr tarafından el işçiliğiyle üretilen körüklü çizmenin fiyatı 6 bin 500 liraya çıktı.

Aydın Efeler Ayakkabıcılar Çarşısı’nda körüklü çizme yapan 41 yaşındaki Kemal Erkaç, 8 yaşında çıraklıkla başladığı meslekte 2010 yılında usta olduğunu anımsattı. Körüklü çizme kültürünü yaşatmak için uğraş verdiğini dile getiren Erkaç, körüklü çizmenin “heybet ve asalet timsali” olduğunu ifade etti.

Prizren'de klasik otomobil festivali düzenlendi Prizren'de klasik otomobil festivali düzenlendi

I M G 4937

BİR ÇİFT ÇİZME 15 GÜNDE YAPILIYOR

Hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle körüklü çizme fiyatlarının da yükseldiğini anlatan Erkaç, “Deri, kösele ve kimyasal fiyatlarında artış var. Biz körüklü çizmede dana derisi kullanıyoruz. Bunun astarı dahi dışarıdan geliyor. Döviz üzerinden alışveriş yapıyoruz. Dövizin TL karşısında değeri yükselince körüklü çizmenin de fiyatı bir hayli arttı. Bunun meraklısı olanlar, fiyatlar yükselse de tercih ediyor. Bir çizmenin yapımı 15 gün sürüyor. Kuruması gerekiyor. Bir ayda toplamda 5 çift körüklü çizme üretebiliyoruz. Şu anda körüklü çizme 6 bin 500 lira. Tabii pazarlık kültürümüz var. 6 bin liraya bırakabiliyoruz” diye konuştu.

45 DERECE SICAKTA TERLETMİYOR

Çizmenin “körük” olarak adlandırılan kısmının ince ustalık gerektirdiğini kaydeden Erkaç, “Biz bu körüğe ‘baklava dilimi’ diyoruz. Zaten bu çizme bu yüzden tercih ediliyor. Yaz mevsiminde 45 derece sıcaklıkta dahi ayağı terletmez. Giyimi gayet rahattır” diyerek sözlerini tamamladı. 

I M G 4931

Muhabir: KIVANÇ UĞUR