Kurban etlerinin hijyenik koşullarda taşınması, soğutulması ve saklanması hem sağlık açısından hem de etlerin kalitesinin korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de bu kapsamda vatandaşlarla önemli bilgiler paylaştı. Kurban etlerinin bozulmadan, hijyenik koşullarda saklanabilmesi için bu adımlara dikkat edilmesi gerekiyor. 

Müdürlük tarafından yapılan paylaşımında şu ifadeler kullanıldı; 

Başkan Kıvrak: Özgür basın, güçlü demokrasinin temel taşıdır Başkan Kıvrak: Özgür basın, güçlü demokrasinin temel taşıdır

Etlerin Taşınması 

"Kesilen kurban etlerinin taşınmasında, gıda ile temasa uygun malzemeler kullanılması büyük önem taşıyor. Gıda ile temas amacıyla üretilmiş çöp poşeti veya kova gibi uygun olmayan malzemeler kullanıldığında, bu malzemelerden etlere istenmeyen maddelerin geçişi mümkün olabiliyor. Ayrıca etlerin kokuşma ve bozulmanın önlenmesi için hava alacak şekilde taşınması ve en kısa sürede uygun şekilde muhafaza edilmesi gerekiyor. 

Etlerin Soğutulması 

Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etler, kesimden hemen sonra soğutulmaya başlanmalıdır. Sakatatlar 3 ºC’ye, diğer etler ise 7 ºC’ye veya daha düşük sıcaklıklara soğutulmalı ve bu sıcaklıklarda muhafaza edilmelidir. 

Etlerin Saklanması 

Taze etler buzdolabında bir hafta bozulmadan tazeliğini koruyabilir. Etler uygun büyüklüklerde ambalajlanıp buzlukta bir ay, şoklandıktan sonra ise -18°C'de 6 ay saklanabilir. Ayrıca, etlerin kavurma yapılarak saklanması da mümkündür. Kavurma yapılan etler, uygun şartlarda bir yıl saklanabilir. Ancak etlerin daha uzun süre saklanması, bozulmaya, besleyici değerinin azalmasına ve lezzet ve aroma kaybına neden olabilir. 

İşkembe ve bağırsaklar çok iyi temizlendikten sonra kullanılmalıdır. Temizlik için sağlığa zararlı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Sakatatlar, çok çabuk bozulduğu için kısa sürede tüketilmelidir” 

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA