31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Kurtuluş Mahallesi Muhtarı seçilerek Efeler’deki 9 kadın muhtardan biri olan Funda Utaş, Yeni Kıroba’nın sorularını yanıtladı.

1978 yılında Köşk’te dünyaya geldiğini söyleyen Utaş, “1998 yılında evlenerek Aydın’a yerleştim. 2 çocuk annesiyim. Oğlum Tunceli’de uzman çavuş olarak görev yapıyor. Kızım Yıldız Teknik Üniversitesi 2’nci sınıf öğrencisi. 13 yıldan beri mahallemizdeki 14 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde personel olarak çalışıyordum. 28 Şubat’ta emekli oldum. Yerel seçimlerde halkımız bana muhtarlığı layık gördü. Kurtuluş’un ilk kadın muhtarıyım. Efeler’deki 9 kadından biri olmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

I M G 4179

“GÜZEL ŞEYLER OLACAK”

Kurtuluş Mahallesi’ni kentin kalbinde olması nedeniyle “Aydın’ın salonu” olarak tanımlayan Utaş, “Bu nedenle mahallemizin ayrı bir yeri var. Ben 2019’da da aday olmuştum ama kazanamamıştım. Bu seçimde yeniden yarışa girdim. 3 adaydık. En yakın rakibime 584 oy fark attım. Sağ olsun, seçmenlerimiz layık gördüler. Güzel şeyler yapmayı planlıyoruz. Efeler Belediye Başkanımız da destek veriyor. Belediyemiz bir dediğimizi iki etmiyor. İnşallah güzel şeyler olacak. Bir anne ve kadın olarak güzel şeyler yapacağıma inanıyorum” ifadelerini kullandı.

I M G 4181

“EL İŞİ KURSU AÇMAK İSTİYORUZ”

Mahallenin merkezi bir konumda olmasına karşın sosyal alanların kısıtlı olduğunu ifade eden Utaş, şöyle konuştu: “Öncelikli hedefimiz kadınlar için el işi kursu açmak. Belediye Başkanımızla bunu değerlendirerek, el işi kursu açmak istiyoruz. Mahallemizin ihtiyaç sahiplerini biliyorum. Onların tek tek evlerine giderek, ulaşma ve destekleme hedefimiz var. Kız çocuklarının eğitimi konusunda amacım var. Sosyal projelere ağırlık vermek istiyorum. Mahallemizin yaşlı nüfusu diğer mahallelere göre fazla. Onlar için de sosyal projeler geliştirmeyi hedefliyorum. Kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde çalışacağız. Gelen hiç kimse buradan boş dönmesin, dertlerine derman olmak temel amacımız.”

Efeler Yeniköy İlkokulu’ndan STEM projeleri Efeler Yeniköy İlkokulu’ndan STEM projeleri

Deneyimli kadın muhtarların tecrübelerinden yararlanmaya çalıştığını, diğer kadın muhtarlarla da iyi bir iletişiminin olduğunu kaydeden Utaş, mahallesi için tüm gücüyle çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR