Kuşadası – Selçuk arasında çıkan yangın sonucunda hektarlarca kızılçam ormanı zarar gördü. Bu senaryonun Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda da yaşanabileceğini ön gören Kuşadası’ndaki Sivil Toplum Kuruluşları basın açıklaması yaparak Milli parkın yangın tehlikesi geçene kadar kapatılmasını istedi.

Kuşadası STK’ları tarafından yapılan açıklamada, hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde, rüzgar hızının 30 km/saatin üstünde ve nispi nemin %30’un altında olduğu belirtilerek, bu meteorolojik koşulların orman yangınları için uygun ortam yarattığı vurgulandı. Açıklamada, " Kuşadası’nda bugüne kadar bizlere miras olarak bırakılmış tüm doğal ve kültürel değerlerin, aynı zamanda çocuklarımızın bir emaneti olan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın, Selçuk-Kuşadası arasında meydana gelen yangınlara bakıldığında büyük risk altında olduğunu düşünüyoruz” denildi.

"BİNLERCE İNSAN TEHLİKEDE"

Açıklamada, binlerce insanın ziyaret ettiği milli parkın kontrolünün zor olduğu ve olası bir yangında park içindeki araç ve insan tahliyesinin imkansız hale gelebileceği belirtildi. Geçmişte yangın riski nedeniyle milli parkın bir hafta kapatıldığı hatırlatılarak, şu anda da benzer bir önlemin alınması gerektiği ifade edildi.

STK'lar, "Hava sıcaklığının ve yangın riskinin yüksek olduğu bu dönemde, milli parkın ziyaretçi girişine kapatılmasını talep ediyoruz. Yangın riski geçtiğinde ise gerekli tüm önlemler alınarak park yeniden açılmalıdır" ifadelerine yer verdi.

“VALİMİZİN DUYARLILIĞINA GÜVENİYORUZ”

Motosikletli genç kaza yerinde can verdi Motosikletli genç kaza yerinde can verdi

Kuşadası STK'ları, Aydın Valisi Yakup Canbolat’ın yangın konusundaki hassasiyetine güvendiklerini belirterek, " Sayın Aydın Valimiz Yakup Canbolat’ın yangın konusundaki hassasiyetini biliyor ve gerekli duyarlılığı göstereceğini umarak, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın olumsuz koşullar ortadan kalkana kadar ziyaretçi girişine kapatılmasını tüm Kuşadası Sivil toplum örgütleri olarak talep ediyoruz" dedi.

STK'lar ayrıca, milli parkın günübirlik kullanım alanlarında sigara içilmesinin büyük risk taşıdığına dikkat çekti ve ziyaretçilere yönelik koruma kurallarının sıkılaştırılmasını istedi.

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA