Turistleri alışveriş yapmaya yönlendirmek veya dükkanlarına müşteri çekmek için rahatsız edici davranışlarda bulunan esnaflara karşı yeni önlemler alındı. Özellikle kruvaziyer turizminin sorunlarından biri olan "hanutçuluk" adı altında yerli ve yabancı turistleri rahatsız eden işletmelerin faaliyetleri engellenecek. Yeni alınan kararla, bu tür iş yerlerinin suçlarını tekrarlaması durumunda iş yeri kapatılabilecek. 

Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, hanutçuluk yapan esnafların 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun "Rahatsız Etme" başlıklı 37. maddesi gereğince cezalandırılacağı ifade edildi. İdari para cezası uygulanmasının yanı sıra, iş yerleri kapatılabilecek veya faaliyetten men edilebilecek.

Efeler Yeniköy İlkokulu’ndan STEM projeleri Efeler Yeniköy İlkokulu’ndan STEM projeleri

Kuşadası Kaymakamlığı tarafından yapılan toplantı sonucunda alınan kararlar doğrultusunda, Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çalım, üyelere çağrıda bulunarak, alınan kararlara uyulmasını önemsedi. Hanutçuluk faaliyetlerinin önlenmesi için denetimlerin en kısa sürede başlayacağı da belirtildi.

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA