Kuşadası Seçkin Sitesi sahilinde ölü yunus bulundu. Sahile giderek incelemede bulunan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, “Yunus üzerinde yaptığımız kontrollerde, kuyruk yüzgecinin her iki tarafının kesildiğini, daha çabuk batmasının sağlanması için alt karın bölgesinin kesici bir aletle iç organları da kapsayacak şekilde açıldığını gördük” diyerek, sorumlu veya sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Kuru incir sezonu yaklaşıyor Kuru incir sezonu yaklaşıyor

“KASTİ ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYORUZ”

Sürücü, konuya ilişkin açıklamasında, “Kuşadası Kadınlar Denizi’nde bulunan Seçkin sitesi plajında duyarlı vatandaşlar tarafından bir yunus ihbarı aldık. Yaptığımız incelemelerde yunusun stenella coeruleoalba türü genç bir birey olduğunu tespit ettik. Yunus üzerinde yaptığımız kontrollerde, kuyruk yüzgecinin her iki tarafının kesildiğini, daha çabuk batmasının sağlanması için alt karın bölgesinin kesici bir aletle iç organları da kapsayacak şekilde açıldığını gördük. Denizlerimizin bu hassas canlılarını genelde deniz kirliliği, plastik atıklar, hedef dışı av olarak trol ağlarına takılma gibi nedenlerle kaybetmekteyiz. Ancak bu yunustaki kesikler ve deri yüzeyindeki çiziklerden kasti olarak öldürüldüğünü düşünüyoruz. Yunus dalgalarla birlikte Kuşadası’na gelmiş ancak nerede ve kimler tarafından bu eylemin gerçekleştirildiğini bilmiyoruz” sözlerine yer verdi.

“EN AĞIR YAPTIRIM UYGULANMALI”

Sürücü, şunları kaydetti: “Küresel ölçekte tehlike altında bulunan yunuslar halk arasında yanlış bir tanımlamayla balık olarak bilinse de denizlerin bu sevimli canlıları bir deniz memelisidir.

Aşırı ve bilinçsiz avlanma nedeniyle denizlerimizde azalan balık popülasyonu, yunusları da olumsuz etkilemektedir. Balık bulamayan Yunuslar ihtiyaçlarını kendi yağ dokularından sağlayabilmektedir. Diğer deniz memeleri olan Akdeniz Foku, Balina türleri gibi Yunuslarında avlanmaları yasaktır. 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ülkemizin de taraf olduğu Barcelona, Bern, CITES gibi uluslararası sözleşmelerle koruma altındadır. Deniz ekosisteminde besin zincirinin en üst halkalarından birinde olan yunusların denizlerimizde görülmesi çok önemli olup, bu durum denizel biyoçeşitliliğin ne kadar zengin olduğunu, deniz ekosisteminin ne kadar sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Yunusların insan kaynaklı sorunlardan, bilinçsiz faaliyetlerden ölmemesi için çok dikkat edilmeli, kasti olarak yunusu öldüren kişiler tespit edildiğinde en ağır ceza yaptırımı uygulanmalıdır.”

Muhabir: KIVANÇ UĞUR