Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2021 yılından bu yana 81 ilde uygulanan TAKE Projesi, boş ya da nadasa bırakılan alanların yanı sıra işlemeli tarıma uygun olmayan alanlarda bitkisel üretimin ve katma değeri yüksek bitki türlerinin üretiminin arttırılması amacıyla sürdürülmekte. Bu kapsamda Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kuyucak’ta 200 bin adet geççi domates fidesini üreticiyle buluşturdu.  

Altintaş Domat

Aydın'da depoda çıkan yangın 17 saat sonra kontrol altına alındı Aydın'da depoda çıkan yangın 17 saat sonra kontrol altına alındı

İl Tarım ve Orman Müdürü, fide dağıtım töreninde yaptığı konuşmasında, “Bugün burada dağıtımını gerçekleştireceğimiz fidelerin, önceki senelerde olduğu gibi üreticilerimizin kıymetli çabalarıyla ilçemize ve ilimize bolluk, bereket getirmesini diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum," dedi. 

AYDIN'DA 6 TAKE PROJESİ HAYATA GEÇTİ

Altıntaş, Aydın'ın tarımda önemli bir konuma sahip olduğunu belirterek, “Bu yıl, ülke tarımında söz sahibi bir il olarak Aydın'ımızın bu konumunu, daha ileriye taşımak amacıyla, %75’i Bakanlığımız, %25’i çiftçi katkısıyla karşılanan, toplam bütçesi, 5 milyon 384 bin TL olan 6 TAKE projemizi hayata geçirdik” dedi. 

AYDIN'DA BİN 60 ÜRETİCEYE FİDE VE TOHUM DESTEĞİ SAĞLANDI

Altıntaş, projeler kapsamında 21.250 adet incir fidanı, 5.900 adet kestane fidanı, 12.000 adet turşuluk biber fidesi, 1.500 dekar alan için ayçiçeği (yağlık) tohumu, 2.000 dekar alan için sorgum sudan otu melezi tohumu ve 275.000 adet geççi domates fidesi dağıtıldığını açıkladı. Toplamda 11 ilçede 1.060 üreticiye sertifikalı fide/fidan ve tohum dağıtımı gerçekleştirileceğini ifade etti. 

KUYUCAK'TA DOMATES ÜRETİMİNE DESTEK 

Geçtiğimiz yıl Kuyucak ilçesinde 150 bin geççi domates fidesi dağıtımı yapıldığını ve olumlu sonuçlar alındığını belirten Altıntaş, bu yıl 200 bin fide ile daha fazla katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi. 

Fide dağıtım törenine Kuyucak Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi, İl Müdürü İbrahim Altıntaş, Kuyucak İlçe Jandarma Komutanı, İl Müdür Yardımcısı Ali Rüstem Şanlı, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Çiçek, Kuyucak İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hatice Suzan Yöre, Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, mahalle muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı. 

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA