31 Mart yerel seçimlerinde işbaşına gelen CHP’li Kuyucak Belediye Başkanı Uğur Doğanca, belediyenin borçlarını, belediye binasına astığı pankartla duyurmuştu. Pankartta belediyenin 31 milyon 128 bin lira borcu olduğu bildirildi.

AK Parti Kuyucak İlçe Başkanı Uğur Güçlü ise 31 Mart yerel seçimlerinin ardından belediyeyi CHP’ye kasada 20 milyon 366 bin lira para ve borçsuz olarak devrettiklerini öne sürdü.

Kuyucak Belediyesi’nde geçtiğimiz 10 yıllık dönemin örnek alınması gereken bir dönem olduğunu aktaran Güçlü, “Nüfus ve yüzölçümüne göre ilçe merkezine bağlı mahallerine yapılan hizmet ve eserler herkes tarafından takdir ile karşılandığı gerçeğini kimse saklayamaz, gizleyemez, üstünü örtemez. Yani güneş balçıkla sıvanamaz. Mevcut Kuyucak Belediyesi yönetimi, 31 Mart seçimlerinden sonra Belediyeyi devrederken bıraktığımız 20 milyon 366 bin liranın ve borçsuz bir belediye devralmanın altında ezilmiş olmalı ki belediyenin önüne pankart asmış. Belediyeyi devralalı 40 gün geçti. Demek ki 40 günde bıraktığımız parayı bitirmişler. Biz söylemiştik bunlar bu parayı 6 ay dayandırmazlar diye. Görüyoruz ki 1 ay anca dayanmış.

Sadece astık demek için asılan pankartta 2023 yılında 2 gelirden bahsediliyor. Güneş enerji santrali gelirinden bahsedilmiyor. Kuyucak Belediyesinin 2023 yılında yaptığı yatırımlardan bahsedilmiyor” görüşlerini ifade etti.

“BELEDİYE, CANLI ORGANİZMA GİBİDİR”

AK Parti’li Güçlü, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Neymiş 13 milyon kredi borcumuz varmış. O para ile halkımızın hizmetinde kullanılacak 5 milyon lira karşılığı 2 adet sıfır çöp kamyonu alındı. 2.2 mw yıllarca Kuyucak Belediyesine gelir getirecek GES projeleri yapıldı. Bu GES projeleri için kullanılan krediden 8 milyon 323 bin lira bugün için borç kalmıştır. Aylık 163 bin lira ödemesi olan bu borç karşılığında belediyenin kasasına aylık bir milyon 800 bin lira girmektedir. 127 bin lira vergi borcundan bahsediliyor. Demek ki belediyeyi devraldıktan sonra bir aylık vergi yükümlülüğünüzü yerine getirmemişsiniz. Bundan sonraki süreçte inşallah yükümlülük olan vergi, SGK, emekli sandığı gibi kurumlara borç yapmazsınız. Ödenmemiş faturalar veya personel borcu gibi iddialar da asılsız beyanlarınız olarak devam etmektedir. Normal bir işletme veya bir belediye canlı bir organizma gibidir. Yani sürekli yapılan işler dolayısıyla kullanılan araçların bakım onarımına ilişkin giderler ve günlük giderleri olan bir yapıdır.”

TAŞINMAZLAR MESELESİ

Başkan Gençay, Altınkum’da vatandaşlarla bir araya geldi Başkan Gençay, Altınkum’da vatandaşlarla bir araya geldi

Açıklamasında taşınmazlar meselesine de değinen Güçlü, “Kuyucak Belediyesi’nin yeni yönetimi tarafından belediye önüne asılan pankarta gelirsek de 2014 Mart ayı – 2024 Mart ayı arasında satılan yerleri afişe etme gayreti içerisinde oldukları gözükmektedir. Ancak bu taşınmazların büyük bir bölümünün daha önceki yönetim tarafından hazineden satın alınarak köylü vatandaşlara dağıtılan taşınmazlar olduğunu ve TOKİ binalarının yapıldığı yerler olduğunu gizlemektedirler. Ayrıca ne hikmetse satın alınan toplam 556 dönüm taşınmazlardan bahsedilmemektedir. Birçok belediyenin yapamadığı ve faaliyete sokamadığı 1. Güneş Enerjisi Projesi (GES 1), ve 2. Güneş Enerjisi Projesi (GES 2) den kaynaklı AYDEM’den her ay gelen gelirden bahsedilmemektedir. Bu da siyasi saik ile hareket edildiğinin ve birçok belediyeye göre kasasında yüklü miktarda 556 dönüm tapu ve banka hesaplarında 20 milyon 366 bin lira nakit paranın olmasının stresi altında olduklarını göstermektedir. Tabii, vatandaşımızın demokratik olarak verdiği beş yıllık yetki sürecinin sonunda kendilerine bırakılan bir belediye gibi belediye bırakamayacakları korkusunu yaşamaktadırlar” değerlendirmesinde bulundu.

Güçlü, Belediye Başkanı Doğanca’ya, belediyenin bankalardaki vadeli ve vadesiz hesaplarında ne kadar nakit parası olduğu, güneş enerjisi santrallerinden, belediyenin tüm elektrik faturaları ödendikten sonra aylık ne kadar gelir elde edildiğini, geçtiğimiz 10 yıllık dönemde belediye olarak satın alınan taşınmazların tapularını ve belediyenin alacaklarını da açıklaması çağrısında bulundu. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR