Okulların açılmasıyla birlikte bilgisayar ve laptop piyasası canlandı ancak tamamen ithal olan cihazlar ve parçalarının fiyatı geçen yıla göre ortalama iki katına çıktı. Dolar kuruna bağlı olarak fiyatı sürekli yükselen bilgisayar ve parçaları için işletmecilerin fiyat belirlemesi zorlaştı. Hal böyle olunca bilgisayar satan veya tamir eden işletmelerin sahipleri laptop alacak veya tamir ettirecek vatandaşları acele etmeleri konusunda uyarıyor.

sibel meydan

FİYATLAR 10 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Nazilli’de hizmet veren Tekno Center yetkilisi Sibel Meydan laptop fiyatlarında markasına göre geçen seneye kıyasla 1500 liradan 3 bin liraya varan farklar oluştuğunu söyledi. En düşük cihazın 8 bin liradan başladığını belirten Sibel Meydan “ 8 binlik cihazları kullanım süresi bakımından tavsiye etmiyoruz. İş görecek laptopların fiyatı halihazırda 10 bin liradan başlıyor. Pandemi sürecinden itibaren hızlı bir yükselişe geçen cihaz ve parça fiyatları dolar kuruna bağlı olarak sürekli artıyor. Öyle ki müşteriye fiyat vermekte zorlanıyoruz. Biz tamirciler için okulların açıldığı birkaç ay işler yoğun oluyor. Bu sektörde gerek cihazlar gerekse parçaları tamamen ithal. Bu nedenle fiyatlar sürekli artıyor. Cihaz almak veya tamir ettirmek isteyenler acele etmeli” dedi.

hayati alaçı

“İKİNCİ ELE TALEP YOĞUN”

Hayat Bilgisayar’ın sahibi Hayati Alaçı sıfır cihazların yüksek fiyatı nedeniyle ikinci el cihazlara daha fazla rağbet olduğunu söyledi. Alaçı “ Sıfır laptoplar 10 bin liradan başlıyor. Geçen sene 6 bin liraydı. Dolara bağlı olarak neredeyse iki katına çıktı. Ancak ikinci el cihazı da güvendikleri bir yerden almalılar çünkü garantisi yok. İkinci el laptop ise 3 bin liradan başlıyor. Parçaların fiyatı da geçen yıla göre epeyce yükseldi. Bir çip tamirinin fiyatı 2 bin lirayı geçti. Firmalar tamiratı ortadan kaldırmak için yeni yöntemler geliştiriyorlar. Artık tüm parçalar tek bir çip üzerine bağlanıyor ve o çip arızalandığında bilgisayar gidiyor. Fiyatlar sürekli olarak yükseldiğinden müşteriye fiyat vermekte zorlanıyoruz. İhtiyacı olan bir an önce almalı” dedi.

murat mutlu

“FİYATI AYNI GÜN DEĞİŞENLER OLUYOR”

Arma Bilgisayar yetkilisi Murat Mutlu da meslektaşları gibi değişken fiyatlar konusunda vatandaşları uyardı. Sıfır laptopların 10 bin liradan başladığını dile getiren Mutlu “Son bir yıl içinde fiyatlardaki artış ürüne göre değişmekle birlikte iki kat arttı. Oyun ürünlerindeki artış ise yüzde 200 civarında. Okulların açılmasıyla birlikte piyasada bir canlılık hakim. Ürünlerin tamamı ithal ve fiyatlar dolara bağlı olduğundan sürekli olarak yükseliyor. Öyle ki aynı gün içinde bile değişebiliyor. Yeni cihaz almak veya tamir ettirmek isteyen varsa bunu hemen yapmalılar. Bir müşterimiz istediği ürünü bir hafta sonra 1000 lira farkla aldı. Bu yüzden acele etmekte büyük fayda var” ifadelerini kullandı. (FİLİZ ÖZDEMİR)

Sökespor yönetiminden Kaymakam Akça’ya ziyaret Sökespor yönetiminden Kaymakam Akça’ya ziyaret

WhatsApp Image 2023-09-18 at 16.31.22