AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, dökme zeytinyağında ihracat yasağının kaldırılması çağrısında bulundu.

Ege İhracatçılar Birliği’nde zeytin ve zeytinyağı sektöründeki sorunların değerlendirilmesi, üretim ve ihracatın önündeki engellerin azaltılması yönelik görüşlerin değerlendirildiği toplantıya katılan Maraş, “Zeytinyağı sektör temsilcilerinin değerlendirmeleri kapsamında, önümüzdeki sezona 200 bin ton zeytinyağı stoku devredilecektir. . Bu miktar, iç piyasanın talebini rahatlıkla karşılayacağı gibi, zeytinyağı ihracatının da önünü açacak kapasitededir.
İspanya ve diğer üretici ülkelerde yaşanan rekolte kayıplarına karşın, ülkemizdeki üretim artışının ihracat için önemli bir fırsat olarak değerlendirilesi gerekmektedir. Ayrıca, zeytinyağının 10 Avro seviyesindeki dünya fiyatları üzerinden ihracatının yapılabilmesi mümkün iken, zeytinyağının ihracatındaki kısıtlamalar sebebiyle vakit kaybedilmektedir” dedi.

Orman yangınlarıyla mücadelede havuz ve göletler "hayati" rol oynuyor Orman yangınlarıyla mücadelede havuz ve göletler "hayati" rol oynuyor

“ÜRETİCİNİN SİGORTASI ELİNDEN ALINMAMALI”

“Geçen zaman içinde stoklanan zeytinyağının uygun koşullarda stoklanması zorunluluğu ile beraber yaşanan kalite kaybının 400 milyon avro olduğu belirtilmektedir” görüşünü aktaran Maraş, şöyle devam etti: “İhracat yapılacakken, bu fırsatı kaçırmak;  milli servet olarak gördüğümüz zeytinyağında telafisi çok zor olacak kayıplara sebep olacaktır. İhracatta, tedbir karan nedeniyle zarar gören sadece ihracatçı olmadı. Üretici de, ürünlerini ihracatçılara satamadığı için, İhraç pazarlarında itibar kaybetti. Türkiye'de, 2024/25 sezonun da 400 bin tonun üstünde bir rekolte beklenmektedir. Bu rakama bu sezon devreden 200 bin ton stok da eklendiğinde, ihracat yolları da kapalı olduğundan,  depolanamayan binlerce ton sızma zeytinyağlarımızın kalitesi düşeceğinden, en sonunda rafine yağa dönüşecektir.
Türkiye zeytin ağacı varlığı yapılan iyileştirmeler ve yatırımlarla 200 milyona çıkarmıştır. Ağaçlar tam verime geçtiğinde 600 bin ton üzerinde zeytinyağı ve l milyon 200 bin ton sofralık zeytin rekoltesi öngörülmektedir. Bu rekoltenin katma değere dönüşmesi için ihracatçılarımız ve üreticilerimizin teşvik edilmesi büyük önem ve öncelik taşımaktadır. 2024/2S sezonunda, dünyada üretim rekoltesi üretimin 3,5 milyon ton olacağı öngörülmektedir. 2024/25 sezonunda rekolte dünya genelinde de yüksek olacağı öngörülmektedir. Bu yüzden ihracat fiyatlarının da düşmesi ile beraber, tedbir kararı devam ettiği takdirde sektörün tüm paydaşları ve ülkemiz kaybedecektir.
Bu nedenlerle dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki tedbir kararı yarına bırakılmadan bugün kaldırılmalıdır. Zeytinyağı başta olmak üzere birçok tarım ürününde fiyat istikrarı ihracat sayesinde sağlanmaktadır, üreticinin sigortası elinden alınmamalıdır.”

Muhabir: KIVANÇ UĞUR