AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Latmos bölgesinde taş ocakçılığı ve madencilik çalışmalarının söz konusu olmayacağını vurguladı. 

İncirliovalılar, Aşure hayrında buluştu İncirliovalılar, Aşure hayrında buluştu

Özmen, yaptığı açıklamada, “İlimiz Söke ve Koçarlı ilçeleri ile Muğla’nın Milas ilçesi sınırlarında, Bafa gölü ve çevresi ile Beşparmak Dağları ve çevresinde kalan Latmos Bölgesi 2863 sayılı Kanun kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığınca koruma altına alınmıştır. Bölgenin Aydın il sınırları dahilindeki alanları üzerinde M.Ö. 8 bin yıl geçmişe sahip 250’nin üzerindeki prehistorik döneme ait kaya resimleri ile Roma ve Bizans dönemlerine kadar uzanan tarihi geçmişe sahip coğrafyada yer alan Bizans sınır işaretleri, demirci işlikleri, Arkeolojik yerleşim alanları, manastır, şapeller ve tapınak yapıları, kaya mezarları, kaleler, kuyu yapıları, kovanlıklar ve Antik yollardan oluşan korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı alanları bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. 

TAŞ OCAKÇILIĞI VE MADENCİLİK YAPILAMAYACAK 

Özmen, şu görüşleri aktardı: “Tescilli alanların korunmasına esas olmak üzere Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararının I. Derece Arkeolojik Sitlere ilişkin belirlenen koruma ve kullanma koşullarına uyulması konusunda ilgili kurumlara gerekli yazılı bildirimler de yapılmaktadır. Bu kapsamda tescilli alanlarda muhtemel herhangi bir kültür varlığı tahribatı, taş ocağı çalışması ve maden sahası çalışması da söz konusu olmayacaktır. Latmos Bölgesinin koruma altına alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR