6 yıl önceki görevden almaya ilişkin çarpıcı iddia 6 yıl önceki görevden almaya ilişkin çarpıcı iddia

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan AK Parti Aydın Milletvekili Seda Sarıbaş, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarını andı, “Darbeci zihniyetlerin her zaman karşısındayız” mesajı verdi.

“27 MAYIS UTANÇ TABLOSU…”

Sarıbaş, “Tam altmış dört yıl önce Türkiye'nin ilk askerî darbesine maruz kalarak büyük bir utanç tablosuna şahit olduğu gündür 27 Mayıs. 27 Mayıs 1960 darbesi millî iradeden kopan cuntacı bir zihniyetin hukuka, tarihe ve insanlığa kara bir leke bırakmasına sebep olmuştur. Yassıada mahkemelerinde baskılara, kötü muamelelere maruz kalan devlet adamlarımız milletimizin gönlünde ‘şerefli demokrasi şehitleri’ olarak anılmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“BİR DAHA ASLA YAŞANMASIN…”

“Millet iradesini yok sayan darbeci zihniyetlerin her zaman karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz” görüşünü aktaran Sarıbaş, “27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyor; rahmetli Adnan Menderes’i, Fatin Rüştü Zorlu’yu, Hasan Polatkan’ı rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR