"3. Dönem Garaova Gençlik ve Tarım Kampı" açıldı "3. Dönem Garaova Gençlik ve Tarım Kampı" açıldı

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın Efeler mutfağını dünya çapında tanıtmak amacıyla düzenlediği Münür Alikoç Gastronomi Festivali sürüyor. Pınarbaşı Mesire Alanı’nda düzenlenen etkinliklerde; Usta Şef Hazer Amani, Yazar, Gazeteci ve Belgesel Yönetmeni Nebil Özgentürk ile Tiyatro, Sinema ve Dizi oyuncusu Halil Ergün Efeler halkıyla buluştu.

FESTİVALİN İKİNCİ GÜNÜNDE NELER OLDU?

Yaşar Üniversitesi öğrencileri ile İzmirli fotoğraf sanatçıları tarafından beraber düzenlenen “Bir Tabak Ot Yemeği Sergisi” ile Aydın Ticaret Borsası’nın Zeytinyağı Tadım Paneli gün boyunca vatandaşların beğenisine sunuldu.

Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Münür Alikoç’un vefatı nedeniyle buruk geçen etkinliklerin ikinci günü saat 12.00’de “Ege’nin Ot Yemekleri” söyleşisi ile sürdü. Moderatörlüğünü Slow Food Türkiye Kurucu Lideri Nedim Atilla üstlendiği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Betül Öztürk ile Agroarkeolog Doç. Dr. Ahmet Uhri’nin konuşmacı olarak katıldığı söyleşide ot yemekleri ve bitkiler hakkında konuşuldu. Ege Bölgesi’nin bitkiler ve ot yemekleri bakımından oldukça zengin bir bölge olduğunu ifade eden Uhri, Dünya’da bulunan 13 bine yakın bitki çeşidinden 11 bininin Anadolu’da yetiştiğini ve bunların 8 bin kadarının yenilebilir olduğunu söyledi.

Festival, televizyonlar aracılığıyla evlerimize misafir olan ve ilgiyle takip edilen Usta Şef Hazer Amani’nin yer aldığı 15.30’daki Mutfak Atölyesi ile devam etti. Sabahın erken saatlerinde Efeler’deki kent pazarından alışveriş yapan Amani, yöreye özgü bitkileri kullanarak birbirinden lezzetli yemekler yaptı. Efelerli vatandaşlar için çeşitli malzemelerle iki adet özel tabak hazırlayan Amani, ilk yemeğine “Bol otlu, Enginarlı ve Baklalı Kuzu Yemeği” ikincisine ise

“Baklalı Dereotlu Pilav” ismini verdi. Hünerlerini sergilemeye devam eden Amani, festival ziyaretçileri için “Efeler Magnolia” adını verdiği bir de tatlı yaptı. (HABER MERKEZİ)