AYDEM duyurdu: Nazilli’de elektrik kesilecek AYDEM duyurdu: Nazilli’de elektrik kesilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2021 yılından bu yana uygulanan TAKE projeleri, 81 ilde yürütülüyor. Bu yıl, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Aydın’ın tarımsal gücünü artırmak ve tarımsal üretimini daha ileriye taşımak amacıyla toplam bütçesi 5 milyon 384 bin TL olan 6 TAKE projesi hayata geçirildi. Projelerin finansmanının yüzde 75’i Bakanlık, yüzde 25’i ise çiftçi katkısıyla karşılanıyor. 

Aydın genelinde uygulanan projeler kapsamında, 21 bin 250 adet incir fidanı, 5 bin 900 adet kestane fidanı, 275 bin adet geççi domates fidesi, 12 bin adet turşuluk biber fidesi, bin 500 dekar için yağlık ayçiçeği tohumu ve 2 bin dekar alan için sorgum sudan otu melezi tohumu dağıtımı gerçekleştirilecek. Toplamda 11 ilçede, bin 60 üreticiye sertifikalı fide, fidan ve tohum desteği sağlanacak. 

Nazilli’de düzenlenen fide dağıtım etkinliğine, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcıları Ali Rüstem Şanlı ve Hamit Eray Yeşilçayır, İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Birgül Ertan, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sunay Güler, Nazilli Orman İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Ilgın, kurum personelleri ve çok sayıda üretici katıldı. 

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA