Türkiye genelinde geçtiğimiz hafta etkili olan soğuk ve yağışlı havaya fırtına da eklenince balıkçılar denize açılamadı. Olumsuz hava koşulları balık halindeki fiyatlara doğrudan yansıdı. Balık halinde en ucuz balık 100 liradan başlıyor.

İzmir Balık Hali’nde gelen balıkların satıldığı Nazilli Balık Hali’nde en çok tercih edilen türlerden hamsi ve sardalyenin fiyatı 100 liradan başlıyor.

ilhami erdemli

Nazilli Balık Hali’nde tezgahı bulunan İlhami Erdemli sezonu 80 liradan açan hamsi ve sardalye fiyatının geçen hafta denizlerde etkili olan fırtınadan sonra 100 liraya çıktığını söyledi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle balıkçıların denize açılamadıklarını hatırlatan Erdemli “Havalar kötü olduğunda balıklar kaçıyor. Tekneciler de denize açılamıyorlar. Hal böyle olunca da fiyatlar hemen yükseliyor. Biz de hamsi ve sardalye 100, istavrit 120, kopez 150, levrek 220, barbun 350 lira. En çok hamsi ve sardalye tercih ediliyor” dedi.

fatma gürdal

“Çine’mizi muhasebeci titizliğiyle yönetiyoruz” “Çine’mizi muhasebeci titizliğiyle yönetiyoruz”

FIRTINA ÇIKINCA FİYATLAR DA YÜKSELDİ

Fatma Gürdal da geçen haftaki olumsuz hava koşullarının ve denizlerdeki fırtınanın balıkçıları zor durumda bıraktığına dikkat çekerek “Sezon başında en ucuz balık 80 liraydı ama şimdi 100 liraya çıktı. Fırtına olunca balıklar kaçıyor. Tekneciler de denize açılamıyorlar. Bu da doğrudan fiyatlara yansıyor. Bizde sardalye 100, hamsi ve istavrit 120, levrek 220, çupra 240 lira. Hem fiyatından dolayı hem de sofra balığı olması sebebiyle insanlar en çok sardalye tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

celil özkaya

HAMSİ VE SARDALYENİN TAM ZAMANI

Nazilli Balık Hali esnaflarından Celil Özkaya hamsi ve sardalyenin sezon başında 100 lira olduğunu, geçen hafta fırtınadan dolayı 150’ye çıktığını belirterek “Fiyatlar hem hava koşullarından dolayı hem de girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı bu kadar yükseldi. Tabi hava koşulları doğrudan etkiliyor ve fiyatların dalgalanmasına sebep oluyor. Bu hafta başından beri hava iyi gitti fiyatlar yeniden 100 liraya düştü. Hamsi ve sardalyenin şimdi tam zamanı.

Herkese tavsiye ediyoruz. Hamsi sardalye ve istavrit 100 lira, kopez 150, çupra 250 lira” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: FİLİZ ÖZDEMİR