Efeler’in minikleri 23 Nisan’ı coşkuyla kutladı Efeler’in minikleri 23 Nisan’ı coşkuyla kutladı

Nazilli Süleyman Efendi Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla program düzenlendi . Programa Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, belediye başkanlığı seçimini kazanan ancak henüz mazbatasını almayan Dr. Ertuğrul Tetik, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Nazilli 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Mehduh Yalvaç, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Refik Özsoy, Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek, şube müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okul müdürü Zeynep Aytekin yaptı.

36 ÇOCUKTAN BİRİ OTİZMLİ

Son dönemde her 36 çocuktan birinin otizm tanısı aldığını, otizmin toplumun her kesiminde görülebildiğini belirten Aytekin “Tohum Otizm Vakfı önderliğinde 2009 yılından bu yana farkındalık yaratmak için çalışmalar yapılıyor. Otizmin rengi son dönemde farkındalık rengi olan maviden, kabullenmenin dikkat çekici rengi olan kırmızıya çevrildi. ‘Otizme ışık yak’ sloganıyla evde, okulda, işyerinde ve toplumsal yaşamda otizmli bireylerin söz hakkı almasını ve yaşamlarına ilişkin tercihlerini ifade etmelerini destekliyoruz. Otizmli bireyler diğerlerinden farklı olabilirler ancak herkesle aynı hak ve özgürlüklere sahiptirler. Bugün Süleyman Efendi Özel Eğitim Uygulama Okulu ailesi olarak öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, bize can suyu olan hayırsever vatandaşlarımız ile birlikte günahsız meleklerimizin neler başarabileceğini göreceğiz” dedi.

NAZOT İZLEYENLERİ COŞTURDU

Zeynep Aytekin’in konuşmasının ardından öğrenciler çeşitli gösteriler sundu. Emekli müzik öğretmeni Şefika Yurga’nın öncülüğünde kurulan ve gönüllü şefliğini yaptığı Nazilli Otizm Orkestra Korosu’nun mini konseri izleyenleri coşturdu. “Hayat Bayram Olsa” “Çemberimde Gül Oya” gibi unutulmaz şarkıların yanı sıra Mozart’ın Türk Marşı ve Atatük Gençliği Marşı’nı seslendiren orkestra üyelerinin müthiş performansı profesyonelleri aratmadı. Program öğrenci velilerinin Halk Eğitim Merkezi el sanatları kursunda yaptıkları birbirinden güzel eserlerden oluşan serginin gezilmesiyle son buldu. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR