Nazilli’nin beş yüzyıllık geleneceği gencer pazarı her bayramda olduğu gibi Kurban Bayramı’nın son günü Zafer Mahallesi Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde kuruldu.

Hava sıcaklığını 40 derecenin üzerinde seyrettiği Nazilli’de aşırı sıcaklar nedeniyle gencer macunu, kıtır helva ve tatlı gibi gencerin vazgeçilmezlerine rağbet azalırken, bir başka yöresel lezzet olan kar helvasına rağbet arttı.

Ahmet Eren

Karakılçık ekmeği 'Efe Bakkal' raflarında yerini aldı Karakılçık ekmeği 'Efe Bakkal' raflarında yerini aldı

Gencerde macun ve tatlı satışı yapan Soner Baygın, “Son yıllarda gencerin yaz aylarına gelmesi ve vatandaşların tatilde olması da ilgiyi azalttı. Eski dönemlerde gencer yalnızca pazarla değil çeşitli eğlence etkinlikleriyle birlikte yapılırdı. Gencer yine eskisi gibi çeşitli organizasyonlarla kutlanmalı. Yerel yetkililer destek vermeli. Gencer macununun kilosu 120 liradan satıyoruz. Vatandaşımız ne kadar isterse veriyoruz. Kıtır helvalar ise tane 15, 3 tanesi 40 liradan veriyoruz. Baklavalar ise fıstıklı 120, cevizli 200 lira” dedi.

KAR HELVASINA İLGİ ARTTI 

Gencerde tatlı satışı yapan Ahmet Eren aşırı sıcaklar nedeniyle gencer pazarına ilginin azaldığını kaydetti. Eren “Bayramın yaz tatiline denk gelmesi sebebiyle insanlar şehirden uzaklaştılar. Öğleden sonra havanın serinlemesiyle bir nebze de olsa hareketlilik bekliyoruz. Gencer macununun fiyatı Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi 120 lira. Üçlü paket kıtırhelvayı 40 liradan tatlıları 140-160 liradan veriyoruz” şeklinde konuştu. Gencer pazarında en çok ilgiyi yöresel lezzet kar helvası gördü. Gencer pazarında kar helvası ve dondurma satışı yapan İsmail Altındağ gencere olan ilginin yıldan yıla azaldığını belirterek “Hava aşırı sıcak olduğu için kar helvasına rağbet yoğun. Dondurma ve limonatayı kendimiz yapıyoruz. Kar helvasının bardağını 25 liradan dondurmayı da 25-30 liradan veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR