Cumhur İttifakı Nazilli Belediye Başkan Adayı Esat Ergüler’in 24 Mart Pazar günü Katlı Otopark'ta kendi imkanlarıyla verdiği iftar yemeğiyle ilgili hastalıklı hayvan etinden yapılan yemeklerin verildiği iddiası bazı haber siteleri tarafından ortaya atıldı. Yemekte kullanılması için Esat Ergüler'in kendi işletmesinden toplamda 6 büyükbaş hayvanın kesimi Nazilli Belediyesi Mezbahası'nda yapıldı. İki farklı tarihte yapılan kesimler sırasında kasaplardan birinin hayvanlardan birinde tüberkiloz hastalığı olduğunu gördüğü ancak yetkili veteriner hekimlerin hayvanları imha etmek yerine tüketime gönderdiği öne sürüldü.

“VETERİNERLER DENETLEDİ”

TBMM'nin açılışı, kurtuluş mücadelesinin en önemli safhalarından biri oldu TBMM'nin açılışı, kurtuluş mücadelesinin en önemli safhalarından biri oldu

Konuyla ilgili olarak Nazilli Tarı ve Orman İlçe Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Açıklamada 21- 22 Mart tarihlerinde yapılan kesimlerin öncesinde ve sonrasında İlçe Tarım Müdürlüğü'ne bağlı veteriner hekimler tarafından denetlendiği, insan sağlığına bir sakınca görülmediği için tüketilmek üzere gönderildiği ifade edildi.

MEZBAHA MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Konuya ilişkin bir diğer açıklama ise Nazilli Belediyesi Mezbaha Müdürü Mustafa Tunay’dan geldi. Tunay "İşletmemizde Esat Ergüler'e ait 2 günde toplam 6 hayvan kesilmiştir. İlk olarak 4 hayvan daha sonra 2 hayvan olacak şekilde. Bunun nedeni aşçının çıkan et kilogramını yetersiz görmesinden dolayı takviye istemesidir. Aşçıdan bilginin geç gelmesi nedeniyle acil bir şekilde gelip saat 5'ten sonra kesim yapıldı. Etlerin soğuk havada bir gün dinlendirilmesi gerekiyor. Sıcak et çıkışı yasaktır. Bu da yetişmesi gereken bir iş olduğu için kesim acil olarak yapıldı. Dolapta dinlendirildi. Ertesi gün de veteriner hekimlerin kontrolüyle etlerin kesimi ve yüklemesi yapıldı. Biz standart prosedürü hiç kimseye bir ayrıcalık yapmadan uyguluyoruz. Tüberkilozlu bir hayvan tespit edildiği anda imha dolabımız var, et hemen oraya konur. Sağlıklı etle teması kesinlikle olmaz, o etin çıkışı da söz konusu olmaz. Bu resmi bir süreçtir herkes için uygulanır. Bu vebalin altına da kimse giremez. Veteriner hekimlerimiz elinde bıçağıyla kontrol etmek için bekliyor zaten. Şüpheli gördüğü yerleri kontrol eder" ifadelerini kullandı. Öte yandan Esat Ergüler’in avukatlarının talebi üzerine söz konusu haberlere erişim engeli getirildi. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR