Kuşadası Belediyesi yağmur suyu hasadına başlıyor Kuşadası Belediyesi yağmur suyu hasadına başlıyor

Nazilli Mesleki Eğitim Merkezi Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında istişare toplantısı düzenledi. Okul Müdürü Alperen Kılıç’ın ev sahipliğinde okul binasında düzenlenen toplantıya Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Uğur Soğutma şirketi temsilcisi Erdoğan Ulaş,esnaf odası başkanları ve meslek liselerinin müdürleri katıldı.

Törenden programı nedeniyle erken ayrılan Başkan Özcan, Nazilli Belediyesi’nin mesleki eğitim için imkanlar dahilinde gerekli desteği sağlayacağı sözünü verdi.

WhatsApp Image 2023-09-28 at 14.51.12

MÜDÜR KILIÇ’TAN ODA BAŞKANLARINA ÇAĞRI

Okul Müdürü Alperen Kılıç programda yaptığı konuşmada öğrencilerine kaliteli eğitim vermek için ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini belirterek “Bu toplantının amacı esnafımız ve tüccarlarımızla okulumuzun işbirliğini artırmaktır. Bulunduğumuz alan bir sene öncesine kadar depo alanıydı. Kendi imkanlarımız ve Uğur Şirketi’nin de desteğiyle düzenledik. Meslek lisesi öğrencilerine yönelik olarak iş yapamayacakları gibi bir önyargı var. Bu tamamen yanlış. Gördüğünüz gibi öğrencilerimizin elinden her iş geliyor. Esnafımıza sanayicimize çağrımız öğrencilerimizi çırak olarak alıp yetiştirmeleridir. Üzülerek söylüyorum ki Nazilli’de yıllardır esnaflık yaptıkları halde halen ustalık belgesi almayanlar var. Buradan çağrıda bulunuyoruz. Merkezimizden ustalık belgesi alsınlar. Öğrencilerimizi çırak olarak alıp yetiştirsinler. Bu öğrenciler bizim geleceğimiz” şeklinde konuştu.

“MESLEK LİSESİ MEZUNLARININ İŞİ HAZIR”

Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek son 10 yıl içinde ilçedeki meslek liselerine önemli yatırımlar yaptıklarını ifade etti. Şimşek “Meslek liselerimiz son teknolojiyle üretim yapıyorlar. Halihazırda Nazilli’deki meslek liselerinde eğitim gören 4 bin öğrencimizden 1200’ü Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim görüyor. Lise öğrencilerinin içindeki oranı yüzde 40 civarında. Hedefimiz bu oranı Avrupa’da olduğu gibi yüzde 60’a çıkarmak. Meslek liselerinde her alanda üretime başladık ama yeterli düzeyde değiliz. Esnaf odası başkanlarımızın da desteğiyle bu boşluğu kapatmayı hedefliyoruz” dedi. Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan ise çocukların meslek liselerine yönlendirilmelerinde öncelikle ailelerin ikna edilmesi gerektiğine dikkat çekti. “Ülkemizin büyümesi üretimle mümkündür” diyen Arslan “Üretim için nitelikli kişilere ihtiyaç var. Bu bakımdan meslek liselerinin maksimum oranda desteklenmesi lazım. Biz Nazilli Ticaret Odası olarak elimizden geleni yapıyoruz. Esnaf odalarından da aynı hassasiyeti bekliyoruz. Lisans mezunları asgari ücretle iş bulabilmek için kapı kapı dolaşıyorlar. Oysa ki meslek lisesi mezunu 18 yaşındaki bir gencin işi hazır. Bunu yeterince duyurursak aileler ikna olacaktır” diye konuştu. (FİLİZ ÖZDEMİR)