AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, “AK Parti olmasa Aydın’ın içecek suyu yoktu” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Müzakereye, görüşmeye, Kıbrıs'ta kalıcı barışı ve çözümü sağlamaya hazırız Cumhurbaşkanı Erdoğan: Müzakereye, görüşmeye, Kıbrıs'ta kalıcı barışı ve çözümü sağlamaya hazırız

Partisinin il başkanlığınca Aydın Kültür Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Meclisi’nde ildeki tarım, sulama ve içme suyu yatırımları hakkında bilgiler veren Özmen, “İlimizde DSİ tarafından yapılan yatırımlarla 477 bin 518 hektar alan sulamaya açıldı. DSİ tarafından 214 tesise 62.5 milyar lira yatırım yapılmıştır. 20 adet baraj, gölet 6 adet HES, 21 adet yeraltı depolaması yapılmıştır. Tüm bunlara rağmen maalesef kuraklık nedeniyle tarımsal sulamada yaşanan sıkıntıların farkındayız. Yetkililerle bu konuda sık sık bir araya geliyor, telefonla da görüşerek sorunlara çözüm bulmaya gayret ediyoruz. Mesela bu sene barajlardaki doluluk oranı geçen seneye göre bir puan önde başlamasına rağmen beklediğimiz yağmurları alamayınca geçen senenin gerisine düştük. Bu kısıtlı suyu adil şekilde dağıtmak için gayret gösteriyoruz. Görülen o ki, önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği nedeniyle su sorunu can yakmaya devam edecek. Bu nedenle damlama sulamaya geçilmesi, vahşi sulamanın terk edilmesi Aydın’ın kurtuluşu olacaktır” dedi.

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ…”

Mega projeden söz eden Özmen, şöyle devam etti: “Dalaman Çayı’nın Kemer Barajı’na aktarılması. Dalaman Çayı’nın yıllık 1.2 milyar metreküp akan suyunun 240 milyon metreküpünü yani 5’te birini 25-30 kilometrelik bir tünelle Büyük Menderes – Akçay havzasına akması sağlanacak.  Aydın’ımıza inşallah büyük fayda sağlayacak bir proje. Önceki dönem vekillerimizin de takip ettiği proje. Bu dönem 3 vekil olarak en büyük hedefimiz, bunu sağlamak. Bunun en büyük takipçisiyiz.”

SARIÇAY’IN YÜZDE 52’Sİ BİTTİ, BEŞPARMAK PROJE AŞAMASINDA

İçme suyu yatırımları ve projelere de değinen Özmen, “Aydın merkezin içme suyu İkizdere Barajı’ndan, Nazilli merkezin, doğu bölgesinin içme suyu Dandalas Barajı ve Karacasu Barajı’ndan tahsis edilecek suyla Nazilli, Kuyucak ve Buharkent çevresinde yaşayan 234 bin 475 kişinin 2050 yılına kadar su sorunu çözmüş olacağız. Bat bölgemizde de yüzde 52’si biten Sarıçay Barajı ile de Söke ve Kuşadası yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacı karşılanacak. Proje aşamasındaki Beşparmak Barajı’yla da Didim Akbük bölgemizin su ihtiyacını yıllara sari olmak üzere gidereceğiz. Özellikle şunu söylemek istiyorum. AK Parti olmasa Aydın’ın içecek suyu yoktu. Bu vesileyle bu hizmetleri gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve dönem milletvekillerimize yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR