Anayasa Mahkemesi (AYM), rektörlerin Cumhurbaşkanı tarafından atanmasının, kanun hükmünde kararname (KHK) ile düzenlenmesini iptal etti. İptal hükmü, 12 ay sonra yürürlüğe girecek.

AYM’nin konuya ilişkin şekli iptal kararı verdiğini, usulle ilgili iptal kararı olmadığını anımsatan AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, “Kriz beklentisi olanlar avuçlarını yalasınlar” dedi.

“ANAYASAYLA DÜZENLENMİŞ BİR HUSUS”

Karakaş’tan Akşener’e ziyaret Karakaş’tan Akşener’e ziyaret

Yaygın bir televizyon kanalına röportaj veren Özmen, “AYM’nin Sayın Cumhurbaşkanımızın, rektör atama ve Merkez Bankası Başkanı atama yetkisini iptal etmesi mümkün değil. Zaten bu anayasayla düzenlenmiş bir husus. Anayasa maddesinde kanunun belirlediği usul ve esaslara göre rektörler cumhurbaşkanınca atanır şeklinde bir hüküm var. AYM tamamında değil, bazılarıyla ilgili şekli iptal kararları verdi, usulle ilgili iptal kararı yok” ifadelerini kullandı.

“KRİZ ALGISI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILDI”

Düzenlemenin 12 ay sonra yürürlüğe girecek olmasının yasama organına düzenleme yetkisi verdiğini anımsatan Özmen, şunları söyledi: “Sosyal medya mecralarında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden kaynaklı kriz algısı oluşturulmaya çalışıldı. Kriz beklentisi olanlar avuçlarını yalasınlar.” 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR