Aydın Valiliği uyardı! Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkıyor Aydın Valiliği uyardı! Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkıyor

Aşırı sıcak ve kurak bir sezon geçiren çiftçiler mahsullerini yetiştirmek için canla başla çalışıyor. Bir yandan ekonomik kriz ile uğraşan üreticiler bir yandan da zararlı böceklerle uğraşıyor. Aydın’da beyaz altın olarak bilinen pamukta yeşil kurt alarmı verildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin bir yandan tarla zararlılarına karşı mücadelesi sürerken diğer yandan da pamuk alanlarındaki kontrolleri devam ediyor.

Çalışmalar ile ilgili yapılan açıklamada; “İl Müdürlüğü olarak pamuk alanlarında yapılan kontrollerimiz devam etmektedir. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle pamuk zararlılarından yeşil kurt (helicoverpa armigera), pamuk yaprak kurdu (S.littoralis), çizgili pamuk yaprak kurdu (S.exiqua) ve diğer zararlıların sahada yapılan tuzak sayım popülasyonlarındaki yoğunluk artışı görülmüştür. Bu sebeple pamuk tarlalarının düzenli kontrol edilip ekonomik zarar eşiğini aşan yerlerde ruhsatlı ilaçlarla mücadele yapılması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA