31 Mart yerel seçimleri öncesi parti değiştiren belediye başkanları, henüz resmi olmayan sonuçlarla göre aldıkları oy oranları ile dikkatleri üzerlerine çekti. Nazilli’de Kürşat Engin Özcan, Efeler’de Mehmet Fatih Atay, İncirliova’da Aytekin Kaya ve Karacasu’da Zeki İnal başkanlık süreçleri içerisinde partilerini değiştirmişlerdi.

Fatih Atay-3

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, 2019 yerel seçimlerinde CHP'nin adayı olarak 79 bin 39 oyla seçilmişti. Ancak Atay 12 Eylül 2023’te partisinden istifa ettikten sonra bir süre bağımsız olarak görevine devam etti. 2024 seçimlerine yakın bir zamanda İYİ Parti'ye üye oldu ve İYİ Parti Efeler Belediye Başkan adayı olarak seçimde yer aldı, ancak seçimi 23 bin 644 oy ile üçüncü sırada bitirdi. Böylece Efeler Belediye Başkanlığı görevine veda etti.

zeki inal

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ertürk, kurultay sürecini değerlendirdi İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ertürk, kurultay sürecini değerlendirdi

Karacasu’da ise 2019 yerel seçimlerinde MHP adayı olarak 6 bin 574 oy ile seçilen Zeki İnal, 2021 yılında görevinden istifa etti. 2024 yerel seçimlerinde ise İYİ Parti adayı olarak seçime girdi. İnal, sadece 744 oy alarak, seçimi üçüncü sırada tamamladı.

Aytekin Kaya-İncirliova Belediye Başkanı-son

İYİ PARTİ’DE DE AK PARTİ’DE DE KAZANDI

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya ise 2019 seçimlerinde İYİ Parti adayı olarak 11 bin 951 oyla seçilmişti. 2024 yerel seçimlerine az bir zaman kala AK Parti'ye geçiş yapmış ve AK Parti İncirliova Belediye Başkan adayı olarak seçimden zaferle çıktı. 15 bin 82 oy alan Kaya, böylece parti değiştirerek seçimi kazanan tek isim olmuş oldu.

Kürşat Engin Özcan-1

Öte yandan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, 2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti adayı olarak 45 bin 50 oy ile başkanlık koltuğuna oturmuştu. Daha sonra AK Parti'ye geçiş yapan Özcan, 2024 yerel seçimlerinde aday yapılmadı ve başkanlık görevine veda etti.

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA