CHP Aydın İl Başkanlığı’nca düzenlenen İl Danışma Kurulu’nda konuşan Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Nasıl ki, ülkede tek adama ve tekçi düşünceye karşı çıkıyorsak parti içinde de tekçi düşüncelere izin vermemeliyiz” dedi. 

Danışma kurulundaki tartışmaları “genel seçimi kazanmanın anahtarı” olarak yorumlayan Bülbül, toplantıyı düzenleyen CHP İl Başkanı ve yönetimini kutladı. 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinden kuvvetler ayrılığı eleştirisinde bulunan Bülbül, yasama ve yargının saraya bağlandığını ileri sürdü. Anayasal hakların kullanımında sıkıntılar olduğunu söyleyen Bülbül, yeni yapılan cezaevleri üzerinden iktidarı eleştirdi. 

“DEĞİŞİM DEDİĞİM İÇİN TEPKİYE KARŞILANDIM” 

Ökten, Sökeli vatandaşların sorunlarını dinledi Ökten, Sökeli vatandaşların sorunlarını dinledi

14 ve 28 Mayıs’ta istenen sonucu alamadıklarını dile getiren Bülbül, “Sandığa gitmeyeceğiz diyen vatandaşları gördük. Bu çerçevede baskıcı AKP iktidarıyla nasıl mücadele edileceği hakkında CHP olarak yeni bir yol haritası çizdik ve değişim olmalıdır dedik. Dedik ki, CHP değişirse Türkiye değişir. Bunu vurguladık ve kurultay sürecinde değişim olmalıdır diye birlikte yola çıktık. Anadolu’yu adım adım gezdik. Partilerimizin, sokaktaki vatandaşın sesine kulak verdik. Hatırlayacaksınız o dönemde, Aydın’da ve Türkiye’de pek çok yerinde katıldığımız il ve ilçe kongrelerinde değişim dediğim için küçük bir grup tarafından tepkiyle karşılandım. Konuşmalarımıza engel olundu ama sonuçta değişim oldu” diye konuştu. 

“KİMSENİN ADAMI OLMAK CHP’LİYE YAKIŞMAZ” 

CHP’nin 1977 seçimlerinden sonra ilk kez 31 Mart 2024 yerel seçiminde birinci olduğunu hatırlatan Bülbül, şöyle konuştu: “Biz içimizde kavgadan, tartışmadan uzak durmalıyız. 2028 seçimlerine odaklanmalıyız. CHP’de deniz dalgalanır ve durulur. CHP’de belediye başkanları, milletvekilleri, belediye meclis üyelerinin itibarsızlaştırılmasından CHP zarar görür, başka kimse zarar görmez.  Nasıl ki, bir ülkede tek adama, tekçi düşünceye karşı çıkıyorsak, itiraz felsefesini ortaya koyuyorsak CHP’liler olarak, parti içinde tekçi düşüncelere karşı çıkmalıyız, izin vermemeliyiz. Bu CHP kültürüne asla ve asla yakışmaz. CHP kültürü, Kuvayı Milliye’ye dayanır ve itiraz felsefesine sahiptir. İtiraz felsefesinde kesinlikle teslimiyet olmadı ve olmayacaktır. Kimsenin adamı olmak CHP’liye yakışmaz. Hepimiz Nazım Hikmet’in bu satırlarını aklımızın bir köşesinde tutmalıyız. Ne diyor Nazım, ‘Sadece yaşamak değil, insana yakışır şekilde ve onurlu yaşamaktır. Teslim olmadan, boyun eğmeden, sürünmeden, el etek öpmeden yaşamaktır onurlu yaşamak.” 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR